I LEKARI ZA VIKEND OSTALI U ČUDU, OTKUD OVOLIKO MLADIH: Urgentni bio pun zbog ove muke, a simptomi su znak za uzbunu
Proteklog vikenda lekari Klinike za kardiologiju UKCS imali su pune ruke posla zbog pacijenata koji su dolazili sa tegobama zbog srca, mnogi su direktno odvedeni u salu za kateterizaciju, što znači da im je stanje bilo urgentno.
Dolazili su i stari i mladi, a najviše generacije rođene šezdesetih godina. Ovo se poklopilo sa danom kada je bilo izmereno više od 30 stepeni i noći kada smo pomerili kazaljke na satu, što sve dodatno utiče na to se problemi sa srcem ispolje još više, ali su još od korone, odnosno u postkovid periodu, srčani problemi eskalirali!
- Od petka do danas primili samo 29 bolesnika, od kojih je čak šestoro direktno išlo u salu za kateterizaciju. U pitanju su i mlađe i starije osobe, dijapazon je širok, i nema više one granice da su stariji najugroženiji. Ovog vikenda je najčešće primana generacija 60-ih. Muškarci su u većem riziku nego žene - rekao je juče profesor dr Goran Stanković, direktor Klinike za kardiologiju UKCS.
Kako je naveo, srčane bolesti ne zaobilaze ni mlade ni stare, pa je redovna kontrola neophodna. Kardiovaskularne bolesti inače su vodeće po smrtnosti u Srbiji, a sve se dodatno pojačalo posle epidemije korona virusa, odnosno u postkovid periodu.
Širom sveta stručnjaci upozoravaju da je broj prevremenih smrti od srčanih bolesti u porastu nakon pandemije kovid-19 i da svi koji su preležali koronu, bez obzira na godine i zdravstveno stanje, treba da obrate pažnju na rad srca i urade preventivni kardiovaskularni pregled.
Dr Nebojša Tasić, pomoćnik direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" i predsednik Udruženja centara za hipertenziju, prevenciju infarkta i šloga (HISPA), rekao je nedavno da poslednjih nekoliko godina na srce i kardiovaskularni sistem posebno poguban efekat ima korona virus, ali ne samo infekcija virusom i samo oboljenje, već do oštećenja srca i kardiovaskularnog sistema dolazi u postkovid i longkovid periodu.
- Ako se pojave ovi simptomi mesec, dva ili duže nakon preležanog kovida treba obavezno otići na preventivno–dijagnostički pregled i proveriti ne samo stanje i funkciju kardiovaskularnog sistema, već organizma u celini – poručuje dr Nebojša Tasić.
Napominje da lekari koji se svakodnevno susreću sa ovakvim problemima kod pacijenata mogu da ih identifikuju i neki put se oni mogu povezati sa kovid infekcijom, neki put i ne mogu direktno, ali u svakom slučaju ostaje sumnja da je virus učestvovao u tome i dijagnostikom i postkovid terapijom se problemi mogu uočiti i izlečiti.
Simptomi koji ukazuju da je u pitanju teži slučaj
Naš stručnjak kaže da u težim slučajevima dolazi do drugih tegoba. Javlja se :
bol u grudima
smetnje vezane za moždanu aktivnost
Tada se sumnja na probleme u moždanoj ili cerebralnoj cirkulaciji i potrebne su malo intenzivnije pretrage koje mogu otkriti i postojanje angine pektoris, koronarne ili cerebrovaskularne bolesti srca.
- To je jako važno, jer u tom slučaju promenom stila života, pravovremenom akcijom i lekovima može se preduprediti nastanak infarkta ili šloga. U HISPA udruženjima i centrima se upravo bavimo takvim bolesnicima sa osnovnim ciljem da redukujemo sve faktore rizike i da smanjimo faktore rizika od infarkta i šloga - kaže dr Tasić.
Višestruki kovid, artimije i dijagnostika
Kardiolog napominje da je primećeno i da višestruke infekcije kovidom, takođe dodatno oštećuju ceo organizam, posebno srce i kardiovaskularni sistem i zato pacijenti moraju biti oprezni, i zato je preventivni pregled jako važan.
Među simptomima nakon preležane korone, koji upozoravaju da je vreme da se pacijent javi lekaru su i aritmije. One mogu da budu :
benigne aritmije, manje opasne
maligne aritmije, više opasne
Veoma je važno da se utvrdi njihova vrsta i težina.
Dr Tasić kaže da je osnovno dijagnostičko sredstvo za to, odmah iza EKG-a koji je bazično sredstvo: 24-časovni holter EKG-a kojim možemo jasno utvrditi problem.
- Neke aritmije se mogu uhvatiti za 24 sata, ali postoje vrste aritmija, kao što su neke od pauza u srčanom radu, za koje je potrebno duže praćenje srčanog rada i tada koristimo 72-časovni holter EKG-a. Postoje i savremenije metode. U pitanju je telemonitoring, aparati koji mogu više dana i nedelja da prate srčanu aktivnost. Među njima je najznačajniji luprikorder, koji se ugrađuje pod kožu bolesnika i može da prati mesecima i godinama srčani rad ukoliko je potrebno da se neke aritmije prate, dokažu, dijagnostikuju i leče – kaže dr Nebojša Tasić.
Vrste lečenja
Lečenje može da bude uz pomoć:
lekova
invazivnim metodama
Lekovi su prema rečima dr Tasića prilično ograničen način lečenja, jer ne postoji veliki broj lekova koji utiču na aritmije. Međutim, postoji dobra elektrofiziološka laboratorija Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ u smislu određenih invazivnih intervencija koje mogu izlečiti aritmije.
Ne zanemarujete simptome ako preležali kovid
- Nauka je značajno napredovala. Osim savremenih pejsmekera postoje i drugi vidovi kao što su kardioverter defribilatori, koji rešavaju i već pomenute maligne ili opasne aritmije. Elektrofiziologija, nauka koja se bavi aritmijama je zaista veoma napredovala, postoji čitav spektar savremene dijagnostike i terapije koja omogućava da se skoro sve aritmije mogu rešiti – kaže dr Tasić.
Šta ako smo preležali koronu, a nemamo simptome
Naš stručnjak dr Tasić apeluje na sve, bez obzira da su preležali lakši, srednji ili teži kovid, da se obavezno jave svom lekaru i zatraže da im se urade detaljne pretrage čak i kada nemaju nikakve simptome.
- Nažalost, pokazalo se da ovaj virus na jedan tih način može da ošteti kardiovaskularni sistem. Zato je bolje na vreme proveriti osnovnim dijagnostičkim metodama, kao što su EKG, ultrazvuk i drugo, bar neke osnovne stvari, kako funkcioniše kardiovaskularni sistem, krvni pritisak i drugo – ističe dr Nebojša Tasić.
I drugi virusi mogu biti kobni
Podseća da su uz kovid virus uzroci bolesti srca i drugi virusi kao što je adenovirus, virus influence, i ranije pogotovo pominjanog koksakivirusa. Zato je veoma važno da i osobe koje su prebolele blagi kovid obavezno odu na pregled srca, da bi se utvrdio eventualni poremećaj srčanog rada i na vreme dali određeni lekovi.
- Ne smemo zanemarivati simptome koje nam organizam daje, i obavezno treba da se javimo lekaru da bi se utvrdilo da nisu u pitanju teži simptomi. Naime, neki put čovek oseća blage simptome, a holter EKG-a pokaže da su te aritmije mnoge teže i mnogo opasnije, i da zahtevaju hitno lečenje. Zato neodložno, apsolutno treba pregledati srce, a kardiolog će, naravno, pregledati rad srca, to je sastavni deo pregleda – kaže za „Blic“ dr Tasić.
Mladi pate od aritmija
Prema njegovim rečima, znatno se spustila granica obolelih od aritmija, pogotovo sa virusnim infekcijama. Među pacijentima su mladi koji su tek zašli u drugu ili treću deceniju života.
I hronični umor može nagovestiti bolesti srca
- Mladi vrlo često boluju od različitih vrsta aritmija i zato je neophodno da ukoliko osete navedene simptome, ali i ukoliko ne osete, ali neke druge stvari ih pokazuju, da se jave lekaru. Uzrok aritmija mogu biti i bolesti zalistaka srca, ali i druge, kao što su bolesti štitne žlezde koje su veoma često praćene srčanim aritmijama. Apsolutno je neophodno uraditi adekvatnu funkcionalnu dijagnostiku srca i dati odgovarajuću terapiju – napominje kardiolog.
Na pitanje na koji način možemo ojačati organizam i preventivno uticati na posledice kovida i srčanih oboljenja, dr Nebojša Tasić kaže da posebnu pažnju moramo posvetiti jačanju imuniteta kroz :
adekvatnu ishranu
unošenje adekvatnih količina voća i povrća
hidrataciju
izbegavanjem pušenja
smanjenjem većih količina kafe i alkohola
- Posebno je važno, ukoliko je to moguće u današnje vreme, izbegavati kako akutni, tako i hronični stres, što znamo da je jako teško. Ali, u period kada nas virus napada, i imamo aktivnog neprijatelja moramo pripremiti organizam za borbu sa njim – apeluje dr Tasić.
Kurir.rs/Blic
Bonus video:
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!