SRBIJA JE ZEMLJA S NAJVEĆIM SKOKOM INDEKSA SREĆE OD 2010. DO DANAS! Prvi smo na listi, sreća je najviše porasla baš kod nas (FOTO)
Srbija zabeležila najveći skok na godišnjem barometru blagostanja među 143 zemlje, povećavši svoju poziciju za 69 mesta
Srbija je zemlja s najvećim skokom indeksa sreće kod stanovništva u periodu od 2010. godine do danas, navodi se u Svetskom izveštaju o sreći.
Izveštaje je pokazao da je u odnosu na ranije godine reč o vrtoglavom usponu na lestvici sreće a tome svedoči i rang-lista zemalja koja pokazuje da smo u samo dve poslednje godine skočili na listi za neverovatnih 69 mesta.
Iza nas na spisku su Bugarska, Letonija, Kongo, Rumunija, Kina, Gruzija, Litvanija, Filipini i Togo.
Naime, povodom Međunarodnog dana sreće, objavljen je novi Svetski izveštaj o sreći, koji uključuje rezultate istraživanja o zadovoljstvu životom stanovnika Srbije.
Prema rezultatima tog izveštaja, u periodu između 2021. i 2023. godine, Srbija je zabeležila najveći skok na godišnjem barometru blagostanja među 143 zemlje, povećavši svoju poziciju za 69 mesta u odnosu na prethodni period istraživanja od 2006. do 2010. godine.
Ko su manje srećni u svetu
Novo istraživanje je pokazalo da su mladi ljudi širom Severne Amerike i zapadne Evrope manje srećni od svojih roditelja. Osećaj blagostanja među osobama mlađim od 30 godina opao je toliko da su SAD ispale sa liste 20 najsrećnijih nacija. Mladi Britanci su nesrećniji od mladih na tzv. Kosovu, u Moldaviji i čak u El Salvadoru, državi sa visokom stopom ubistava.
S druge strane, stariji od 60 godina u Velikoj Britaniji su među 20 najsrećnijih starijih generacija u svetu, dok bi Amerika bila deseta samo po tom kriterijumu.
Stručnjaci ne otkrivaju tačne uzroke ovih promena, ali smatraju da su povezane sa rastućom zabrinutošću zbog društvenih mreža, nejednakosti prihoda, stambene krize i strahova od rata i klimatskih promena.
Finska je i dalje najsrećnija zemlja na svetu, a visoko su rangirane i ostale nordijske zemlje - Danska, Island i Švedska. Norveška zauzima sedmo mesto. Finska je već sedam godina na vrhu, a kriterijumi koji su tome doprineli uključuju očekivanje zdravog života, visok BDP po glavi stanovnika, socijalnu podršku, nisku korupciju, visoko poverenje u institucije, velikodušnost u zajednici i slobodu u donošenju ključnih životnih odluka. Izrael je zauzeo peto mesto, a Holandija ih sledi.
Kurir.rs/Visualcapitalist.com
Bonus video:
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)