Marko Stepanović (38) iz okoline Beograda jedan je od retkih Srba koji je imao priliku da boravi na Antarktiku, najhladnijem i najmanje naseljenom kontinentu na svetu!

Na putu do tamo probijao se kroz talase visine šest-sedam metara, video je pingvine, kitove, foke, kojima zbog tamošnjih propisa nije smeo da prilazi na manje od pet metara razdaljine, bio je svedok globalnog zagrevanja videvši nestvarnu santu leda veličine tri Njujorka,o čemu su pisali i svi svetski mediji... A između ostalog, posetio je i napuštenu britansku istraživačku bazu "W", koju su naučnici napustili 1959. nakon samo tri godine rada:

img-7909.jpg
Foto: Privatna Arhiva

- Posada se ovde smenjivala svakih nekoliko meseci, a sa posadom su stizale i zalihe hrane i opreme. Te 1959, kada je brod sa novom posadom i zalihama trebalo da doplovi, desilo se nevreme koje je brodu onemogućilo da priđe ostrvu od leda. Tadašnja grupa naučnika se uplašila da će ostati okovana ledom, a kako su zalihe hrane bile na niskom nivou, odlučili su da napuste bazu što pre. Pešačili su oko 70 kilometara do prve tačke na kojoj je brod mogao da ih pokupi. Baza nikada nije ponovo stavljena u funkciju, a kako je napuštena u brzini, sve je ostalo isto kao pre napuštanja - knjige, istraživački radovi, časopisi, alat... Bilo je kao pravo putovanje kroz vreme, tačnije u prošlost - ispričao je Marko za Kurir.

SRBIN U NAJUDALJENIJEM DELU SVETA POSETIO MISETRIOZNU BAZU: Naučnici su ovu stanicu napustili u panici, a ovo je razlog! Foto: Privatna Arhiva

On je u videu koji je objavio na svojoj instagram stranici pokazao čime su se hranili i kako su živeli naučnici pre nego što su na brzinu napustili stanicu.

- Ishrana se uglavnom svodila na suvu i konzervisanu hranu sa dugim rokom trajanja. Alkohol je evidentno igrao važnu ulogu u "preživljavanju". Naišli smo na velik broj praznih boca džina i viskija - ispričao je on.

Pored toga, zatekli smo i velik broj novinskih članaka, upustava za korišćenje razne opreme za preživljavanje, kao i ručno crtane i pravljene društvene igre.

Zanimljivo je da su, kako je ispričao Marko, u bazi zatekli grupu od osam naučnika koji su tu proveli četiri nedelje kao deo projekta popisivanja ostavljene opreme i istraživanja.

img-7959.jpg
Foto: Privatna Arhiva

- Svih 28 dana su proveli spavajući na snegu, po šatorima, kako ne bi na bilo koji način oštetili inventar baze.