Jovan Uhrin jedan je od vlasnika 40 pasa iz mesta u okolini Sopota i Barajeva koji su u poslednja dva meseca ostali bez svojih ljubimaca, a uginuli su u teškim mukama.

Uhrin kaže da supsi otrovani otrovom "kreozan" što mu je potvrdio i veterinar, kada je 10. aprila odneo svoju uginulu kucu kod njega.

profimedia0351840786.jpg
Profimedia 

- Mašinka je otrovana u mom dvorištu 10. aprila. Počela je da dahće kao da je tek završila trčanje, mislio sam da joj se nesto zaglavilo u grlu i pokušavao sam da izvadim, poslao sam video snimak veterinaru kako ubrzano dahće, rekao mi je da pratim i ako se pogorša da krenem brzo kod njega… Pogoršalo se stanje, ali nisam stigao na vreme - ispričao je Uhrin za N1.

On dodaje da niko nije pretpostavljao da je otrov u pitanju.

- Tek kad sam je uneo kod veterinara oni su mi rekli da je otrovana "kreozanom", ja sam mislio da je i dalje živa jer je bila topla i opuštena, a ona je mrtva imala 44 stepena Celzijusa, proključala joj je krv, satima je bila vruća, vruću sam je i sahranio - navodi Uhrin.

Mašinka je, priča Jovan Uhrin, bila štene njegovog psa Mališe.

- Ja sam se od svojih pasa odvajao jedino kad je zakonski zabranjeno da ih uvedem negde, oni su non stop sa mnom i na poslu i na odmorima i kojekakvim druženjima. Praktično se ne odvajam od njih - dodaje.

Tokom šetnje smrde leševi

Kaže da su svi psi u okolini, iz Ralje, Barajeva, Parcana i Sopota otrovani "kreozanom".

- Do sada ima prijavljeno 40 smrtnih slučajeva vlasničkih pasa i ko zna koliko još mrtvih lutalica. Kad odemo u šetnju, na svako malo smrde leševi - dodaje.

Uhrin ističe i da ne vidi razlog zašto bi neko namerno bacio otrov u njegovo dvorište, jer nije tu često i ne smeta nikome.

- Čak i mislim da ga niko nije ni ubacio kod mene, možda racionalizujem… Komšija je našao mrtvog psa u mom dvorištu mesec dana pre nego što se Mašinka otrovala, i kad su krenuli on i njegov sin da ga odnesu iz mog dvorišta da ne bi krenuo smrdi, videli su još dva mrtva u kod drugog komšije koji se graniči sa nama. U pitanju su bile lutalice koje su tu uginule. Tog dana je i komšijin pas nestao, javili su im posle par dana da su ga našli 200 metara dalje. Bio je otrovan "kreozanom" - kaže Jovan Uhrin i dodaje:

- Moguće je da su te lutalice povraćale po dvorištu i da su i moj i komšijin pas pojeli njihove povraćke, pošto psi jedu povraćke drugih pasa. U moje dvorište je inače i komšijin pas ulazio, pošto ima rupa u ogradama.

On navodi i da "postoji jedna čudna stvar u svemu ovome", a to je da je komšija koji živi samo malo dalje obavestio njegovog prvog komšiju, pet dana pre nego što mu se pas otrovao, da ne pušta neko vreme psa iz boksa.

Navodno je, kako mu je ispričao, imao dojavu da će šinteri da skupljaju pse lutalice u kraju pa da ne pokupe i njegovog pošto je znao da izađe iz dvorišta i šeta sam po kraju.

- Šintere niko nikad nije video u naselju, a psi su počeli uveliko da umiru od otrova - dodaje Jovan.

On navodi i da pošto ima još dva psa, od kojih je jedan Mašinkin otac, počeo češće da ih šeta na povocu po kraju i da obaveštava svakoga koga vidi u dvorištu da mu je pas otrovan i da paze svoje pse.

- Većina mi je rekla da su im već uginuli psi od otrova. Najranije trovanje za koje sam saznao da se desilo je bilo za Badnji dan. Većina trovanja se desila od pre dva meseca do sada - ističe Jovan.

1101-shutterstock-105469349.jpg
Shutterstock 

Šta je "kreozan" i kako pomoći psu?

Postavlja se pitanje i da li je neko od poljoprivrednika prskao "kreozanom" biljke pa je lančano krenulo masovno trovanje.

Inače, sredstva za zaštitu bilja "kreozan" i "furadan", koja su u EU i Srbiji zabranjena zbog svoje visoke toksičnosti, i dalje se koriste u našoj zemlji i odgovorna su za smrt ogromnog broja ptica, zečeva, srndaća i ostalih životinja, a predstavljaju opasnost i za ljude.

- Kreozan je insekticid koji se u voćnjacima koristio za suzbijanje insekata, dok se furadanom, tretiralo seme kukuruza, suncokreta i šećerne repe. Oba preparata su zbog svoje toksičnosti zabranjena i u Srbiji i u EU - objasnio je ranije Milan Ružić iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Kreozan je, inače, kod nas nelegalan od 2002. godine. Jovan Uhrin prenosi saznanja da je ipak moguće kupiti taj otrov na Kosovu i u Albaniji legalno, a kod nas ga ima na pijacama da se kupi nelegalno.

On prenosi i savete veterinara da se trovanje "kreozanom" uoči tako što pas počne da dahće brzo i puno da balavi i da tada treba ubrizgati psu kroz grlo hidrogen od tri odsto.

- I tako sve ponavljati dok na kraju ne počne da povraća čistu belu penu, pas mora da se hladi, kako god, ledena voda, led…I to je sve samo da biste mogli da dobijete na vremenu dok stignete do veterinara. Onda veterinar kreće sa terapijom.

Kurir.rs/ N1/ S.Đ.

Bonus video:

03:39
POMAŽU SLEPIMA I SLABOVIDIMA, A PRETI IM NESTANAK? Kinolog otkriva koliko su važni psi vodiči i zbog čega su danas ugroženi? Izvor: kurir televizija