DECU NE TREBA DA SMIRUJETE EKRANIMA! Posledice su ozbiljne, evo kako da im stanete na put
Ubrzani napredak digitalnih tehnologija doveo nas je do toga da od njih sve više zavisimo. Gde god da pođemo okruženi smo telefonima, TV uređajima, digitalnim reklamama itd. Iako nam tehnologija umnogome olakšava život, ipak ne možemo da osporimo da ima i negativne uticaje.
Starije generacije su zaobišle početak tehnološke ekspanzije. Jednostavno, odrastale su u drugačijim vremenima kada je još postojao fiksni telefon s brojčanikom na okretanje. Ali šta je sa mlađim generacijama koje su odrastale s pojavom prvih pametnih telefona?
Dešava se da deca koja u prvim godinama života gledaju različite sadržaje na mobilnim telefonima, kasnije nailaze na poteškoće u razvoju.
Američke studije pokazuju da veća izloženost dece uzrasta od godinu dana ekranu značajno povećava rizik za govorno-jezičko kašnjenje kod dece od dve do četiri godine i teškoće u rešavanju problema kod dece starije od 4 godine (sa 95% pouzdanosti).
Opšta preporuka Svetske zdravstvene organizacije je da se maloj deci ograniči vreme pred ekranom na ne više od 1 h dnevno (što većinom uključuje televiziju, ali ne i mobilne telefone).
Postavlja se pitanje da li postavljanje ograničenja upotrebe tehnologije kod mlađe dece može da pruži pozitivne rezultate?
„Uravnotežena upotreba ekrana odnosi se na ograničeno vreme, koje deca treba da provedu ispred ekrana, ali uz roditeljski nadzor. Prema preporuci stručnjaka, za decu do 3 godine dovoljno je 30 minuta pred ekranom. Za stariju decu savetuje se da pred ekranom ne budu duže od sat vremena dnevno”, objasnila je Marijana Mirković, master logoped iz Zavoda za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju.
Savetuje da decu nikako ne stavljate pred ekrane, ne smirujete ih ekranima, ne hranite ih pred ekranima, ne kupujete im ljubav ekranima, jer je dečji svet daleko veći od ekrana.
Logoped doc. dr Bojana Drljan je istakla da je ekran dvodimenzionalno viđenje neke situacije, dok je prirodno okruženje četvorodimenzionalno viđenje sveta, dubine, širine, visine, ali i psihološke i komunikativne dimenzije kao možda i najbitnijeg viđenja okruženja u kojem dete odrasta.
Upravo zbog toga, tačnije zbog upotrebe ekrana kod dece u ranom uzrastu, koja je poprimila razmere epidemije u poslednjih 10-ak godina, Telekom Srbija je odlučio da pokrene društveno odgovornu kampanju „Dečji svet je veći od ekrana“, čiji je cilj da roditeljima i ostalima pruži podršku kroz ekspertizu stručnjaka koji će na tribinama govoriti na ovu temu.
.
Tribine će biti otvorene za javnost uz prethodnu registraciju i održaće se 12. maja u Beogradu, 26. maja u Novom Sadu, 8. juna u Kragujevcu i 15. juna 2024. godine u Nišu. Prijatelj projekta je Sava centar koji je kao najveći kongresni, kulturni i poslovni centar u Srbiji, pružio podršku u organizaciji beogradske tribine.
Promo
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)