BIVŠI ĐAK UPAO NA ČAS, PA PRETUKAO PROFESORA "Rekao mu da izađe, udario ga je pesnicom. Kažu da ga je 2 puta šutnuo nogom u glavu"
Bivši učenik Tehničke škole "9. maj" u Bačkoj Palanci pretukao je profesora Slobodana Zorića, nanevši mu teške telesne povrede. Napad se desio u sredu, nakon što je Zarić odbio da dozvoli nekadašnjem đaku da s razredom u koji je išao prisustvuje njegovom času.
- U Urgentni centar Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine primljen je pacijent S. Z. (1959. godište) zbog višestrukih teških povreda glave u vidu fraktura kostiju glave i lica i hematoma. Pacijent je nakon kompletne dijagnostike, opservacije i lekarske pomoći primljen na Kliniku za neurohirurgiju radi daljeg konzervativnog lečenja - kazao je za Kurir Siniša Knežević iz UKCV.
Škola je juče trebalo da proslavi svoj dan, ali sve aktivnosti su otkazane zbog nemilog incidenta i u znak podrške povređenom prosvetnom radniku, a đacima je rečeno da ne dolaze. Sazvano je vanredno nastavničko veće.
- U poslepodnevnoj smeni, na prvi čas kod nastavnika praktične nastave Slobodana Zorića, sa učenicima iz odeljenja ušao je i bivši učenik. Počeo je da provocira nastavnika. Zorić ga je zamolio da napusti učionicu jer nije više učenik naše škole, a on ga je po izlasku fizički napao - navodi se, između ostalog, u saopštenju škole, koje je potpisala direktorka Snežana Ivelja, i dodaje:
- Kako smo u stalnom kontaktu s porodicom našeg kolege, imamo saznanja da se on oporavlja. Škola postupa po propisanom protokolu i sarađuje sa MUP. Ovaj događaj je izolovani incident i bezbednost učenika ničim nije ugrožena. Posebnu zahvalnost Nastavničko veče je iskazalo školskom policajcu za brzu i profesionalnu reakciju, kao i učenicima koji su, kao redovni volonteri Crvenog krsta, ukazali prvu pomoć povređenom nastavniku. Kolegi Slobodanu želimo brz oporavak i da se što pre vrati u kolektiv.
Svi sa kojima smo razgovarali u Bačkoj Palanci imaju samo reči hvale za profesora i nikome nije jasno zašto je nasilnik svoj gnev iskalio na njemu. Baš kao što nije ni Slobodanovom sinu Milenku, proslavljenom srpskom kajakašu, osvajaču brojnih odličja, među kojima su i srebrna medalja na Olimpijskim igrama u Riju, zlatna na Svetskom prvenstvu u Češkoj i zlatna na Evropskom prvenstvu u Srbiji.
- Taj učenik je ranije bio đak te škole, ali bio je problematičan i prebačen je u drugu školu. Ušao je kod mog tate na čas i sakrio se negde iza klupa, pozadi u učionici. Kad je tata krenuo da predaje, on ga je gađao papirima i nekim makazicama - priča za Kurir Milenko.
Njegov otac Slobodan rekao je dečaku da napusti čas.
- Kazao je da je učenik druge škole i da ne može biti tu. Tata je uzeo njegovu torbu i rekao mu da izađe. Onda ga je taj na hodniku udario pesnicom. Posle su đaci dali izjavu da ga je udario i dva puta nogom u glavu, tata je verovatno već tada bio bez svesti - navodi Milenko.
Kaže i da je cela škola ranije imala problema s tim učenikom, da je ugrožavao i đake i profesore.
- Došla je Hitna pomoć, bio je i policajac. Odveo sam tatu u UC u Novi Sad. Pregledan je, urađen mu je CT glave i tamo je još uvek. Imao je frakturu, na nosu je pukla kost i polomljena mu je i jagodična kost.
Inače, Zorići su izbegli iz Sanskog Mosta 1995. godine, kad je Milenko imao svega pet godina.
Milenko Zorić ističe da su svi šokirani.
- Ostalo mu je još nekoliko meseci do penzije, u oktobru ide. Toliko godina predaje, nikad nešto takvo nije doživeo. Zna se u Palanci ko je i kakav je, svi smo šokirani! Nisam se nadao da to može da se desi, ja sam išao u tu školu. Otac je sigurno razočaran, toliko godina radi s decom, želi, kao i svaki prosvetni radnik, da ih izvede na pravi put - zaključio je proslavljeni kajakaš.
Milorad Antić, Forum srednjih stručnih škola
Nasilnike odmah u popravni dom!
Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić ističe da nasilja nad profesorima i nastavnicima ima mnogo više nego što se misli.
- Javnost sazna samo za one koji osvanu u medijima. Mera je prevaspitavanje učenika, a to znači popravni dom! Znate kako bi se popravili nasilnici da provedu u domu šest meseci - navodi Antić i dodaje da su zakonske mere protiv nasilnika korektne, ali da se ne sprovode:
- Mora oštrije da se reaguje! Mnogi direktori razne stvari guraju pod tepih, plaše se za fotelju. Kako je taj učenik mogao da uđe u školu, gde su ti dežurni nastavnici? Mogao je neko da uđe i baci bombu! Za ovo čitava uprava škole treba da snosi odgovornost.
Dobrivoje Marjanović, Unija SPRS
Zar u škole treba da idemo u pancirima
Iako su promenjeni zakoni, doneti protokoli i uputstva, očigledno je da to nije dovoljno i da ništa nismo naučili iz događaja u Trsteniku, "Ribnikaru", Malom Orašju i Duboni. Nismo shvatili da se nasilje koje gledamo svakog dana na televiziji, koje čujemo pri svakom zasedanju Skupštine, na izborima, prenosi na celokupno društvo - naveo je između ostalog Dobrivoje Marjanović, predsednik Unije SPRS:
- Postavlja se pitanje - šta je sa izmenama Krivičnog zakonika po pitanju odredbi koje se tiču zaposlenih u prosveti, a koji se navodno usaglašava sa Evropskom komisijom? Da li do promene Zakonika treba u školu da idemo u pancirima i na koji način da se štitimo od nasilnika?
Bonus video:
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti