Učenici koji se budu usudili da tuku i maltretiraju profesore, nastavnike, domare, pedagoge, psihologe ili tetkice ići će u zatvor, a predviđene su čak i zatvorske kazne za roditelje učenika mlađih od 14 godina, a koji su nasilni prema zaposlenima u obrazovanju!

Podsetimo, predstavnicima reprezentativnih sindikata u prosveti juče je na sastanku u Vladi sa ministarkom prosvete Slavicom Đukić Dejanović, ministarkom pravde Majom Popović i šefom kabineta predsednika Vlade Žarko Mićinom, predstavljen nacrt teksta Zakona izmena i dopuna Krivičnog zakonika koji se odnosi na napad na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, za šta su se prosvetari zalagali nakon nekoliko brutalnih napada na profesore.

Ko napadne lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, a u vezi s poslovima koje to lice obavlja, prema članu 344b, "kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine".

- Ako prilikom izvršenja dela iz stava 1 ovog člana učinilac nanese laku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili preti upotrebom oružja, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina. Ako prilikom izvršenja dela iz stava 1 ovog člana učinilac nanese tešku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili članu njegove porodice, kazniće se zatvorom od jedne do osam godina - navodi se u nacrtu teksta.

3885012-mrijanagasic2-ff.jpg
Foto: Kurir Televizija

Mirjana Gašić portparol Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije objasnila je za Kurir da se maloletna lica dele na dve kategorije (mlađi maloletnici i stariji maloletnici).

- To znači da u slučaju da napad na bilo koga zaposlenog u školi izvrši lice koje je stariji maloletnik od 14 godina i naviše podleže Krivičnom zakoniku, a ako je lice mlađe od 14 godina u toj situaciji je treći stepen nasilja i u tom slučaju roditelji, odnosno staratelji, su ta lica koja u potpunosti odgovaraju za njihove postupke - objasnila je Gašićeva.

Ističe da će i prema tim maloletnicima biti preduzete izvesne mere, koje su već propisane o Pravilniku u ocenjivanju.

- Taj treći stepen nasilja podrazumeva vođenje vaspitno- disciplinskog postupka koji obuhvata različite tipove sankcija za datog učenika, ali i za roditelja po Kivičnom zakoniku. To znači da i roditelj može ići u zatvor, odnosno da snosi sve kazne koje bi inače bile namenje počiniocu - navela je sagovornica Kurira.

Naglasila je da je ovo odličan korak.

- Zaista smo zadovoljni i taj će Zakon stupiti na raspravu od septembara i očekujemo da bude usvojen do kraja kalendarske godine. Ovo je jedan kvalitetan i odgovoran potez države i vlasti - zaključila je Gašićeva.

Radni tekst izmene Krivičnog zakonika Član 344b Napad na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi

  • Ko napadne lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, a u vezi s poslovima koje to lice obavlja, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
  • Ako prilikom izvršenja dela iz stava 1 ovog člana učinilac nanese laku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili preti upotrebom oružja, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.
  • Ako prilikom izvršenja dela iz stava 1 ovog člana učinilac nanese tešku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili članu njegove porodice, kazniće se zatvorom od jedne do osam godina.

Podsetimo, zahtev da se napad na zaposlene u prosveti tretira kao napad na advokate prva je predložila Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) nakon što je bivši đak naneo teške povrede Slobodanu Zoriću, profesoru Tehničke škole "9. maj" u Bačkoj Palanci. Samo nedelju dana kasnije profesor Treće beogradske gimnazije zadobio je teže povrede glave i prelom jagodične kosti dok je razdvajao zavađenu grupu učenika.

646546546.jpg
Foto: Printscreen, Privatna Arhiva

Podsetićemo i na slučaj iz Trstenika kada su tri đaka izmakla stolicu profesorki engleskog u Tehničkoj školi, sve to snimali i postavili na društvene mreže. A napada na prosvetare bilo je još...

Bonus video:

04:26
"PROSVETARI I DOSAD BILI ZAŠTIĆENI, ALI SAMO NA PAPIRU" Mirjana Gašić: Nadamo se novom zakonu do početka iduće školske godine Izvor: Kurir televizija