KAKO IZGLEDA MUZEJ ČOKOLADE U STRAZBURU: Mesto slatkih eksponata i čokolade raznih ukusa koje će sve oduševiti (FOTO)
Međunarodni sud pravde najčešća je asocijacija za francuski grad koji se nalazi na granici sa Nemačkom i Švajcarskom.
Strazbur je glavni grad regije Alzas kroz koji protiče reka Il, pritoka Rajne, koja se razdvaja u pet rukavaca u centru Strazbura.
Ono što na najslađi način možete upoznati u ovom gradu je Muzej čokolade, kaže Andrijana Stošić (58) iz Vranja. Ona otkriva da je Strazbur posetila sa suprugom.
- Ćerka i zet su nam priuštili to zadovoljstvo i odveli nas u Muzej čokolade u Strazburu. Ispred ulaza u muzej su rekviziti, mašine za preradu kafe i kakaa, osnovnih sirovina u proizvodnji čokolade. Mašine datiraju iz 19. i prve polovine 20. veka. Verovali ili ne za sat vremena mašine su proizvodile od 250, 500 kilograma pa do dve tone čokolade, istaknuto je na tablama na kojima su ispisani detalji - kaže Andrijana.
A u muzeju "čokoladno carstvo"
- Čokolada bela, crna, braon u svim mogućim oblicima. Gledate i ne verujete, džojstik napravljen od čokolade, mobilni telefon, cipele sa visokim potpeticama, ženske torbe, životinje, čokoladni likovi iz omiljenih crtanih filmova, šminka sa ukusom čokolade. Pribor za jelo napravljen od čokolade -prepričava Andrijana šta se može videti u Muzeju.
Takođe, organizuje se boravak za turiste i degustacija proizvoda od čokolade po sopstvenom izboru.
- Jedno popodne proveli smo u obilasku Muzeja, a onda u tamošnjem restoranu koji se nalazi u sklopu Muzeja probali čokoladu i sve ono što je napravljeno od nje - navodi Andrijana i iznosi svoje utiske:
- Švedski sto je prebogat i "sve biste da probate". Ovo zadovoljstvo košta oko 30 evra po osobi, za decu je ulaz besplatan. Možete ukoliko želite učestvovati u pripremi čokolade u posebnom prostoru za proizvodnju uz posebnu opremu, poput pravih kuvara. U tome su se oprobali unuk i zet i zamislite dobili sertifikat za majstore čokolade. Svoje proizvode koji su pečeni upravo u "najslađoj kuhinji na svetu" poneli su za uspomenu - objašnjava neobično i zanimljivo iskustvo naša sagovornica.
Ona ističe da u Muzeju čokolade turisti mogu pogledati film o nastajanju čokolade i svim procesima u njenoj pripremi i proizvodnji uz napomenu da sirovina u vidu kafe i kakaa stiže iz dalekih zemalja Afrike i Južne Amerike.
- Probali smo tortu od različitih vrsta čokolade, sa voćem i orašastim plodovima, neobične kolače, čokoladne bombone, i na kraju čokoladne prelive i napitke. Šalili smo se da će zbog količine svega što smo probali, šećer da nam skoči iako nemamo problema sa njim - iskrena je Andrijana Stošić.
Dodaje da je ovo bilo "preslatko i lepo iskustvo".
- Među turistima mnogo je dece koja su radoznala i pokazuju veliko interesovanje za sve što je vezano za čokoladu i prikazano u muzeju. Najmlađi se najviše raduju dok upoznaju sam proces nastajanja onoga što se najviše voli u detinjstvu, ali i kasnije u životu, a to je zasigurno poslastica zvana čokolada - kaže na kraju Andrijana.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore