Prodaja električnih automobila cveta, a potražnja za litijumom, ključnim sastojkom za proizvodnju baterija, raste brže nego ikad. Evropska unija, jedan od najvećih potrošača litijuma, sve više pritiska zemlje članice i kandidate, uključujući Srbiju, da razvijaju svoja nalazišta.

U jutarnjem programu Kurir televizije prof. Aleksandar Cvjetić sa Rudarsko-geološkog fakulteta i Darko Obradović iz Instituta za nacionalnu bezbednost, govorili su o geopolitičkom značaju i ekološkim aspektima eksploatacije litijuma u Srbiji.

Obradović je istakao važnost litijuma za nacionalnu bezbednost i ekonomski razvoj Srbije:

- Na delu je velika zelena utakmica koja se može porediti sa utakmicom za kosmos tokom hladnog rata, jer ko ima strateške sirovine, on je gospodar svoje sadašnjosti i budućnosti i ne zavisi od drugih država - rekao je Obradović i dodao da će potreba za litijumom do 2030. godine biti 11 puta veća nego sada, a do 2050. čak 57 puta veća.

sequence-02.02-23-02-08.still001.jpg
Kurir Televizija 

Obradović je naglasio da zemlje poput Amerike, Evrope i Kine tretiraju strateške sirovine kao oblast od nacionalne bezbednosti.

- Ako svi na ovom svetu litijum smatraju faktorom nacionalne bezbednosti, zašto onda mi u Srbiji pričamo, evo slušam već danima, kaže, nigde u Evropi se ne rudari. Dakle, nije tačno. U Finskoj je najbliži projekat Kaliber, koji će biti gotov. U Sinovec, u Češkoj, će dobiti subvencije Evropske unije - rekao je Obradović, naglašavajući da se eksploatacija litijuma sprovodi širom Evrope uz stroge ekološke standarde.

Profesor Aleksandar Cvjetić sa Rudarsko-geološkog fakulteta osvrnuo se na ekološke aspekte eksploatacije litijuma u Srbiji.

- Ne postoji aktivnost bez rizika. Znači, prosto imate samo prihvatljiv rizik -rekao je Cvjetić, dodajući da rudarenje i procesno postrojenje u izvesnoj meri utiču na životnu sredinu, ali da je taj rizik prihvatljiv prema svim relevantnim studijama i procenama.

sequence-02.02-12-28-07.still002.jpg
Kurir Televizija 

Cvjetić je istakao da je nedostatak informacija doveo do spekulacija i strahova među građanima.

- Sva ta euforija koja je nastala je u stvari rezultat nedostatka informacija -rekao je Cvjetić, pozivajući građane da se informišu iz relevantnih izvora i studija. Takođe je dodao da bi bilo neodgovorno tvrditi da rudarenje nema nikakav uticaj na životnu sredinu, ali da je taj uticaj daleko manji nego što se često prikazuje.

07:39
"SRBIJA IMA ŠANSU DA POSTANE LIDER U SVETU!" Eksperti o LITIJUMU: Nema RIZIKA za vodu i vazduh ako se sve uradi kako treba Izvor: Kurir televizija 

Obradović je istakao da Srbija ima šansu da postane lider u eksploataciji litijuma, što bi imalo značajan uticaj na ekonomiju i geopolitičku poziciju zemlje.

- Geopolitički utjecaj nam je jači, nacionalna ekonomija nam je jača, privlačimo strane direktne investicije - rekao je Obradović, naglašavajući da bi eksploatacija litijuma mogla doneti brojne prednosti Srbiji, uključujući jačanje nacionalne bezbednosti i ekonomski rast.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Bonus video:

02:53
"LITIJUM JE NAFTA 21. VEKA, NEMAJU GA SVI, A NEOPHODAN JE" Stručnjaci o ekonomskoj i geopolitičkoj prednosti država koje ga imaju Izvor: Kurir televizija