Spska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svete mučenike Kozmu i Damjana, poznatije kao Vrači ili Vračevi.

Kozma i Damjan bili su braća iz Azije, čija je majka bila hrišćanka, a otac neznabožac. Iako ih otac nije učio hrišćanskim pravilima, budući čudotvorci sledili su majku, a nakon očeve smrti zajedno sa njom su se posvetili služenju Isusu Hristu.

Braća su otkrila da su od Boga dobila dar za isceljivanje ljudi, bilo da je u pitanju bolesno telo ili duh. Postoje zapisi da su Sveti Kozma i Damjan mnoge izlečili od različitih bolesti i isterivali duhove iz ljudi, a bili su poznati po tome što nikada nikome nisu naplatili usluge lečenja, kao i po svojoj mantri: "Zabadava dobiste, zabadava dajite". Zbog toga su ih u narodu prozvali "besrebrenici".

Posle smrti sahranjeni su onako kako su i živeli - zajedno, u mestu Feremanu. Legenda kaže da su svoja čuda nastavili da čine i posle smrti i da su se mnogi vernici izlečili nakon poklonjenja njihovim moštima. Zato je i do danas ostalo verovanje da se ovi sveci prizivaju u pomoć kod svake bolesti i nevolje.

Vračati znači lečiti, pa se tako Sveti Vrači smatraju zaštitnicima lekara. Svetom Kozmi i Damjanu posvećene su mnoge crkve, manastiri i bolnice, a na ovaj dan se veruje da braća čudotvorci leče bolesne koji im se iskreno mole.

Običaji i verovanja

Praznik, kažu stari, treba provesti kraj voljenih i u krugu najbližih, pa dan nije pogodan za putovanja. Narod kaže da je ovo dan koji se posvećuje molitvama za zdravlje i ozdravljanje bolesnih.

"Sveti besrebrenici i čudotvorci, Kozmo i Damjane, iscelite nemoći naše, besplatno ste dobili dar isceljenja, besplatno nam ga i darujte."

Ovu molitvu trebalo bi čitati počev od današnjeg dana, 40 dana za redom, i bićete zdravi onoliko koliko verujete da vam to može pomoći.

Takođe, na praznik Vrači bolesni daju zavet Svetom Kozmi i Damjanu da će ih posebno slaviti nakon ozdravljenja. Običaj je da se i zdravi ljudi na ovaj dan pomole Bogu i Vračima za zdravlje svojih bližnjih, a veruje se i da Sveti Kozma i Damjan čuvaju od udara groma.

Sveti Vrači slave se dva puta u toku godine, 14. novembra i 14. jula.