KOLIKI JE UTICAJ NAJBOGATIJIH ALBANACA NA BALKANU? Eksperti tvrde: Pojedinci još nisu ušli u velike sisteme, ali jesu na ova mesta
U emisiji "Ni pet ni šest," gosti Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca, Predrag Savić, advokat, i Darko Obradović, analitičar, raspravljali su o najbogatijim Albancima na Balkanu, njihovom ekonomskom uticaju i vezama sa organizovanim kriminalom.
Demo Beriša je negirao tvrdnje da Albanci sa Kosova masovno kupuju imovinu u Nišu i okolnim mestima, ističući da su prethodni slučajevi uglavnom bili lažni ugovori radi sticanja putnih isprava.
- Netačni su to podaci da Albanci sa Kosova nastavljaju da kupuju imovinu u Nišu i okolnim mestima s prostog razloga što je prestala ta potreba - rekao je Beriša, dodajući:
- To su bili mahom lažni ugovori iz kojih su oni imali samo isključivu korist da bi uzeli putnu ispravu, otišli dalje.
On je dalje objasnio:
- Kupci firme, pojedinci iz Albanije još nisu ušli, da kažemo možda jesu u mala i srednja preduzeća, ali nisu ušli u velike sisteme gde bi mogli da kupuju.
Beriša je napomenuo da postoji međunarodni ugovor između Srbije i Albanije koji omogućava sticanje imovine u obe zemlje, ali je naglasio:
- Ne postoji rizik po državu Srbiju u vezi s tim.
Predrag Savić je tvrdio da Albanci poseduju jedan od najboljih sistema organizovanog kriminala na Balkanu, sa posebnim fokusom na takozvane FIS-ove.
- FIS je jednostavno mafijaška organizacija koja je osnovana po principu rođbinskih veza. Njihov sistem nema na vrhu jednog kuma, nego svaki FIS ima svog kuma - izjavio je Savić.
On je istakao da su ovi FIS-ovi uključeni u razne kriminalne aktivnosti, uključujući šverc droge i oružja.
Beriša je pojasnio da se ne može mešati koncentracija Albanaca sa intenzitetom kriminalnih aktivnosti, naglašavajući da FIS-ovi nisu nužno mafijaške organizacije.
- Ne može se mešati koncentracija populacije Albanaca sa jačinom i intenzitetom mafijaških organizacija koje vode Albanci. FIS i mafijaška organizacija nikako nije ista stvar, jer onda bi se moglo reći i da su razne porodice zapravo klanovi iz Crne Gore, što svakako nije tako - rekao je Beriša.
Darko Obradović je dodao da su mnogi klanovi, uključujući albanske mafijaške organizacije, uglavnom fokusirani na distribuciju, a ne na proizvodnju narkotika:
- Dakle, oni su uglavnom uvoznici, transporteri, distributeri. Ukoliko imaju kontrolu nad proizvodnjom, postaju kartel.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore