AUU, SINE, ŠTA JE OVO?! ŽENA SNIMILA NAJEZDU KRPELJA U DVORIŠTU: "Prošetaš po betonu, a oni se lepe na noge..." (VIDEO)
Jedna žena iz Bačke Palanke snimila je u svom dvorištu gomilu sitnih stvorenja za koje tvrdi da su krpelji!
Snimak na kojem se vide stotine, možda i hiljade ovih životinja kako mile po travkama, ali i po betonu, objavljen je na Tik Tok nalogu Bačka Palanka vesti - "bapvesti".
- Danas snimljeni krpelji u dvorištu u Bačkoj Palanci. Naša sugrađanka se pita kako ih iskoreniti - navodi su u opisu snimka.
Ovaj video ostavio je u neverici korisnike društvenih mreža.
- Au sine šta je ovo?! - zapitao se jedan, dok je jedna Malica ispričala da je imala slično, jezivo iskustvo.
- I kod mene u dvorištu ih je bilo na milione. Prošetas po betonu - na noge se zalepe. Sve sitni, jedva se vide. Stigli smo do te mere da su ulazili u kuću - ispričala je ona zgrozivši mnoge.
- Čekaj, bre, kako ovo i gde ovo?! Plašim se, brat moj, odgovori! - dodao je jedan sugrađanin.
Bilo je, međutim, i onih koji su izražavali sumnju da su u pitanju krpelji.
Inače, krpelji su paraziti koji, kako su lekari upozoravali, mogu izazvti opasnu lajmsku bolest - sistemsko oboljenje koje ugrožava ceo ljudski organizam, napada nervni sistem, kožu, kosti i zglobove, a ukoliko se ne leči na vreme, može da dovede i do invaliditeta.
Krpelji su paraziti koji koriste životinjsku ili čovečju krv i tako opstaju, ispričala je nedavno za Kurir dr Radmila Šehić, specijalista opšte medicine u penziji.
- Pojedini krpelji, oni koji su zaraženi bakterijom borelija burgdorfer, izazivaju lajmsku bolest - oboljenje koje, ukoliko se ne registruje na vreme, može dovesti i do invaliditeta. Oni obično zaposedaju travnate površine, ali je činjenica da mogu da padaju i sa drveća. Lako se vide na koži, gde se učaure kao crne tačkice. Ukoliko se ne vidi na vreme, krpelj koji je zaražen na mestu uboda počne da formira bedemasto crvenilo - rekla je.
- Ukoliko se osoba tada ne javi lekaru, kasnije se to mesto na koži pretvori u zonu mete, proširi se i bude kao đevrek. Tada lečenje počinje antibioticima. Ako se i taj period propusti i ne ode se lekaru, promena na koži se povećava, a taj period inkubacije je dug.
Lajmska bolest izaziva najčešće neurološke probleme i napada centralni nervni sistem, kožu, kosti i zglobove. Taj period inkubacije kod zdravog čoveka izazove teža oboljenja koje se i komplikovanije leči da ne bi došlo do jednog stepena invaliditeta.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore