"‘DOM NIJE ADEKVATNO MESTO ZA ODRASTANJE!’ Direktor Milačić upozorava: Deca u sistemu često ostaju predugo
U emisiji "Puls Srbije" gosti su bili Zoran Milačić, direktor Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine, i Mihajlo Pavić, predsednik Udruženja građana "Fokus art", koji su podelili svoja iskustva i govorili o važnosti podrške deci i mladima bez roditeljskog staranja.
Mihajlo Pavić, koji je i sam odrastao u centru, započeo je razgovor ističući kako je ideja za projekat prevencije polno prenosivih bolesti i odgovornog planiranja porodice proizašla iz ličnog iskustva.
- Pre 16 godina sam bio štićenik centra, gde su edukativne radionice vršnjačkog tipa činile svakodnevicu mnogo lepšom i dinamičnijom. To iskustvo ostavilo je traga i motivisalo me da danas prenesem stečeno znanje mladim ljudima koji se nalaze u sličnoj situaciji kao ja tada - rekao je Mihajlo.
On se prisetio izazova s kojima se suočavao kao tinejdžer bez roditelja.
- Taj period kada osvestiš da si nekako sam, a pritom si suočen sa mnogim dilemama, je izuzetno težak. Osećaj usamljenosti i svakodnevno podsećanje na gubitke su dominantni, ali upravo to me motivisalo da radim na sebi i postanem bolja verzija sebe.
Zoran Milačić, direktor centra, osvrnuo se na način života dece u ustanovi.
- Mi smo kao jedna velika porodica. Naša uloga je da pružimo sve ono što bi porodica trebala, ali nije mogla. Deca se često osećaju usamljeno i stigmatizovano, ali kroz različite aktivnosti, poput ovih koje organizuje Udruženje 'Fokus art', trudimo se da im omogućimo lakše detinjstvo i pripremu za samostalan život.
Milačić je naglasio važnost rada sa decom:
- Naša želja je da svaki korisnik što pre izađe iz ustanove, jer dom nije adekvatno mesto za odrastanje. Međutim, kada deca ostanu duže, trudimo se da im pružimo kvalitetan život, često čak i bolje uslove nego što bi imali u prirodnoj porodici.
Osvrćući se na svoj odnos sa Mihajlom, Milačić je istakao ponos što je Mihajlo izrastao u uspešnog mladog čoveka sa jasnim ciljevima u životu.
- Mi volimo da pratimo šta se dešava s našom decom nakon što napuste ustanovu. U mnogim slučajevima, zaposleni iz centra ostaju prisutni u njihovim životima kao kumovi, prijatelji, pa čak i na venčanjima i rođenjima dece.
Mihajlo je, sa svoje strane, istakao koliko je podrška centra i okruženja bila važna za njegovu resocijalizaciju.
- Podrška koju sam imao u centru i od primarnog okruženja, porodičnih prijatelja i roditelja mojih prijatelja, bila je ključna da ne budem samo obeležen činjenicom da sam štićenik doma za nezbrinutu decu, već da nastavim svoj život dalje, kao da se to nije desilo.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore