Ovih dana čekaonice u domovima zdravlja su pune, a veliki broj pacijenata ima stomačne tegobe! Pored toga, prisutan je i kovid koji takođe daje simptome slične stomačnom virusu!

Pojedini pacijenti često uzimaju i lekove za sprečavanje dijareje, međutim, to ne treba raditi jer dovodi do zatvora, ali i zadržavanja toksina u ogranizmu.

Prim. dr Biserka Obradović specijalista opšte medicine navodi za Kurir da su prisutni u cirkulacji rota, noro i adeno viruse, ali i bakterije i trovanja hranom.

- Za ove viruse smo ranije znali da imaju sezonu kada se javljaju, kao i za druge bolesti, sada možemo reći da te sezone nema i da se oni javljaju tokom cele godine. Ono što prati te stomačne tegobe su mučnina, povraćanje i dijareja, vrlo je bitno kako se ponašamno i koliko će bolest da traje - navodi dr Obradović.

1007-biserka-obradovic-licna-arhiva.jpg
Privatna Arhiva 

Ističe da je važno izbaciti svu hranu iz želuca, kako toksini ne bi išli dalje u niže delove digestivnog trakta.

- Kada više ne povraćamo hranu, već samo tečnost, onda možemo da uzmemo nešto od lekova za suzbijanje tečnosti i povraćanja. Osnovna stvar je tečnost koju inače gubimo u velikim količinama, moramo uzimati na 15 minuta po jednu malu kašikicu vode, jer ako se nađu dve kašikice u želucu, onda će želudac imati potrebu da to izbaci, a onda izbaci mnogo više tečnosti i organizam dehidrira - navodi ona.

Kod dijareje je, dodaje dr Obradović, vrlo važno ne uzimati mleko, mlečne proizvode, sveže voće i povrće.

- Možemo uzimati samo keks dvopek, slane štapiće, bareni krompir, bareni pirinač i šargarepu, enevtualno sutradan supu iz kesice, nikako domaću supa jer je ona masna, i kada se smiruje može se uzeti banana i pečena jabuka. Bolje je ne jesti ništa nego uneti hranu koja je kontraproduktivna oboljenju i pogoršati tegobe - ističe sagovornica Kurira.

Naglasila je da se mogu uzimati probiotici, ali da lekove koji zaustavljuju dijareju ne bi trebalo koristiti.

- Moramo dozvoliti da svi ti toksini izađu iz organizma, ako sprečimo to onda toksini ostaju u crevima i izazivaju bol, kolike i bolest se produžava. Dijareja se ne zaistavlja već se samo leči, treba omogućiti da toksini izađu iz organizima, osnovna stvar je što više tečnosti. U slučaju da je osoba iznemogla, malaksala, da ne može na noge, treba se hitno javiti lekaru radi nadoknade tečnosti, odnosno dobijanju infuzuione terapije - dodala je dr Obradović.

mucnina-shutterstock-436068577.jpg
Shutterstock 

Naglasila je da nikako ne treba uzimati antibiotike kod virusnih infekcija.

Česta i trovanja hranom

I kod kovida se javljaju simptomi stomačnog virusa

Dr Obradović objašnjava da je prisutan i kovid, kao i da se i kod kovida javljaju dijareja, mučnina i povraćanje.

- Ljudi retko prepoznaju da se radi o kovidu, dolaze tek kad dođe do sekundarnih infekcija. Česta su nam i trovanja hranom, vrlo je bitno da oni koji rade sa hranom moraju imati redovne santirane preglede, da ne bi neko neku bakteriju prensio korisncima te hrane - napominje ona.

Bonus video:

02:43
AKO IMATE STOMAČNI VIRUS, OVO JEDINO TREBA DA ZNATE! Perišić otkrio simptome 3 najzastupljenija virusa u Srbiji Izvor: Kurir televizija