Najava da će se od 2015. razmatrati izgradnja atomskih centrala izazvala oprečne reakcije ekologa i naučnika

BEOGRAD - Uzbuna.
Od 2015. godine naša zemlje bi morala da preispita moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana, koji je donet nakon nuklearne katastrofe u Černobilju.

Ovu temu nedavno je pokrenuo predsednik SANU Nikola Hajdin, koji za Kurir kaže da je preispitivanje te odluke logičan sled događaja.

- U odluku o izgradnji nuklearne elektrane se ne upuštam, ali sam najavio da nas od 2015. to pitanje svakako očekuje - rekao je Hajdin. On je ovom izjavom pokrenuo lavinu suprotstavljenih stavova - ekologa, koji su protiv izgradnje, i naučnika Instituta „Vinča“, koji se zalažu za izgradnju nuklearnih elektrana, jer smatraju da su važne za tehnološki razvoj, političku stabilnost i da imaju geostrateški značaj.

Kako kažu, za razliku od termoelektrana, one ne proizvode na milione tona ugljen-dioksida, sumpor-dioksida, pepela i prašine.

Najveći protivnik izgradnje nuklearki je partija Zelenih, čiji predsednik i narodni poslanik Ivan Karić naglašava da su rezultati istraživanja koje je EU obavila u 134 evropska reaktora izizetno zabrinjavajući.

- Da bi ispitali bezbednost i sigurnosne sisteme u nuklearkama, oni su sproveli stres-testove simulirajući zemljotres, poplavu i pad aviona. Većina centrala nije prošla test, pa čak ni nemačka nuklearka koja važi za jednu od najboljih. Zamislite šta bi se dogodilo kad bi došlo do terorističkog napada - kaže on i dodaje da je najveći problem uticaj atomskih centrala na životnu sredinu jer je pitanje gde bi se i kako skladištio radioaktivni otpad.

Zorana Mihajlović, ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine, kaže da nema indicija da će se u Srbiji graditi nuklearke:

- Cilj Vlade Srbije je bezbednost i iskorišćavanje svih postojećih potencijala i resursa. Pre svega mislim na hidrokapacitete.

1302-tanjug.jpg
Foto: Tanjug

Prednosti

♦ Ne zagađuju vazduh
♦ Ne proizvode buku
♦ Ne ispuštaju ugljen-dioksid
♦ Proizvode ogromnu količinu energije iz malih količina goriva
♦ Otpadni materijal je minimalan

Mane

♦ Radioaktivni otpad
♦ Skladištenje potrošenog nuklearnog goriva
♦ Nebezbedne u slučaju terorističkih napada, zemljotresa, poplava