Prioriteti izgradnja novih elektroenergetskih i drugih infrastrukturnih objekata, korišćenje obnovljivih izvora energije i smanjenje adminstrativnih procedura

BEOGRAD - Prioriteti Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine su povećanje energetske efikasnosti i otvaranje novih centara za reciklažu, rekla je danas u Beogradu ministarka Zorana Mihajlović.

Ona je na otvaranju međunarodnih sajmova ekologije i energetike na Beogradskom sajmu kazala da su prioriteti izgradnja novih elektroenergetskih i drugih infrastrukturnih objekata, korišćenje obnovljivih izvora energije i smanjenje adminstrativnih procedura.

"U zaštiti životne sredine prioriteti su otvaranje novih reciklažnih centara i smanjenje emisije štetnih gasova", rekla je Mihajlovićeva. Ona je kazala da će investicije u energetiku pomoći otvaranje novih radnih mesta.

Otvaranju sajmova energetike i ekologije prisustvovao je i predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović.
Sajmovi traju do petka, 12. oktobra, a na te dve manifestacije predstaviće se 250 izlagača iz 18 zemalja regiona, Belgije, Rusije, Nemačke, Kanade. Zemlja-partner sajmova ove godine je Češka koja predstavlja 24 firme, a posebne izložbe imaće izlagači iz Rumunije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Saniraćemo ekološke crne rupe

Ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas da će država raditi na saniranju "ekoloških crnih rupa" koje postoje u zemlji od Bora od rudnika Zajača.Ona je novinarima na otvaranju Sajma energetike i ekologije u Beogradu kazala da će se država zajedno s partnerima maksimalno potruditi da intenzivira saniranje tih područja, "a ne da se svake godine priča o istim ekološkim problemima, poput rudnika Zajača".

"Jedan od prioriteta rada ovog ministarstva biće i edukacija stanovništva o tome šta znači voditi računa o zaštiti životne sredine", rekla je ministarka.

Govoreći o obnovljivim izvorima energije, ona je navela da razlog zašto Srbija malo koristi te izvore nije taj što ih nema ili zato što prethodne vlasti to nisu želele, već zbog glomaznih birokratskih procedura.

"Administartivne procedure su toliko obimne i nekorektne prema investitorima u obnovljive izvore energije da oni moraju da potroše dve do tri godine da bi dobili dozvole za izgradnju objekata", rekla je Mihajlovićeva.

Ona je istakla da će njeno ministarstvo raditi na smanjenju broja dokumenta za dobijanje dozvola za izgradnju objekata koji koriste obnovljive izvore energije, kao i da će raditi na tome da samo ministarstvo bude zaduženo za izdavanje dozvola.

Ministarka je rekla da će novac od ekoloških taksi i dalje biti dostupan reciklerima, ali i drugima koji se bave zašitom životne sredine, dodavši da će ta sredstva kontrolisati Ministrastvo finansija.Prema njenim rečima, resorno ministarstvo želi da ustanovi takav sistem koji će da omogući transparentan uvid u to koliki se novac i na koji način troši od ekoloških taksi.

"Recikleri mogu da očekuju da će dobiti novac od ekološke takse, ali će se voditi računa i gde oni troše pare koje dobiju", rekla je Mihajlovićeva i istakla da je kontrola potrebna jer je utvrđeno da neki reciklažni centri do sada nisu radili po zakonu.