Selaković: Zbog Dulića ne menjam tužioca
NOVI SAD - Ministar pravosuđa i državne uprave Nikola Selaković izjavio je da neće inicirati postupak za razrešenje tužioca za organizaovani kriminal Miljka Radisavljevića, ističući da sa njegove strane nema pritiska na rad Tužilaštva.
"Kao član Državnog veća tužilaca ne razmišljam o pokretanju postupka za njegovu smenu", rekao je Selaković i dodao da Radisavljević treba javno da obelodani, ukoliko postoje neki pritisci.
Na pitanje da li izvršna vlast vrši pritisak na Radosavljevića u "slučaju Dulić", Selaković je odgovorio da je i prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić jasno rekao da neće komentarisati rad Tužilaštva, zato što je ono samostalno.
Ministar pravosuđa smatra da se ne može okarakterisati kao pritisak to što je Vučić izrazio razumevanje za nezadovoljstvo policije.
"Na to ne bih gledao kao na pritisak, nemojte me dovodidti u situaciji da tumačim nečije reči", kazao je Selaković.
Upitan da li je posao policije da javno kritikuje tužioca, Selaković je odgovorio da to ne bi bilo primereno u nekoj državi koja je dobra uređena i gde svako efikasno radi svoj posao.
"Kada imate situaciju nasleđenu kao što je ova u Srbiji, onda možete očekivati nešto što je u dobro uređenoj i sređenoj državi, gde pravo i zakon vladaju, nenormalna stvar. Neću da kažem da je nenormalno, ali jeste uobičajeno za Srbiju", rekao je Selaković ukazujući da praktično ne postoje slučajevi da je neko procesuiran za korupciju i da sistem koji je potreban za borbu protiv korupcje ne postoji.
Selaković je na pitanje da li je zadovoljan radom tužioca Radisavljevića odgovorio da ne bi komentarisao njegov rad, budući da je tužioca izabrala Skupština Srbije.
Osvrćući se na izveštaj EK o napretku Srbije, Selaković je rekao da je za njega izveštaj, što se tiče pravosuđa, bio očekivan.
"Izveštaj je poraz Srbije kao države koja ima kontinuitet institucija, jer je to pokazetelj da je u prošlom periodu malo toga rađeno na promeni stanja", rekao je ministar i naveo da je formiran tim koji će uraditi reviziju postojećeg nacrta Strategije u oblati pravosuđa od 2012. do 2017. godine, a da je cilj nezavisno, nepristrasno i objektivno srpsko pravođe, ali da to nije cilj do koga je moguće doći za godinu dana.
Na pitanje o pominjanju "teritorijalnog integriteta Kosova" u dokumentu Strategija proširenja EK, Selaković je odgovorio da će vlada izaći sa jedinstvenim stavom kada bude postignut konsenzus i predstavljena platforma.
"Mislim da će vlada jedinstveno stati iza jednog stava koji će biti prihvatljiv ne samo za članice vlade, već će biti postignut i širi konsenzus. Kada budemo izašli sa platformom, znaćemo šta Srbija hoće. Svi znamo da je Srbija u teškoj poziciji, koja je produkt loše politike proteklih godina", naveo je Selaković.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta