Dačić: Strože kazne trgovcima ljudima
BEOGRAD - Premijer Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je trgovina ljudima velika i stalna pretnja koja zahteva efikasan krivično-pravni odgovor svih država u regionu.
"Razmatramo mogućnost da povećamo zaprećene kazne za trgovinu ljudima jer smatramo da je to zločin prema žrtvama i njihovim porodicama koji se sa pravom naziva moderno ropstvo", rekao je Dačić na konferenciji "Krivično-pravni odgovor na trgovinu ljudima u jugoistočnoj Evopi" koja se održava u Beogradu.
Dačić, koji je i predsednik Saveta za borbu protiv trgovine ljudima, podsetio je da je od 2009. godine u Srbiji minimalna kazna za trgovinu ljudima tri godine zatvora, bez mogućnosti ublažavanja ili uslovne osude, a pet godina ako je žrtva maloletna.
On je najavio novu strategiju za borbu protiv trgovine ljudima kojom će biti predviđen fond za zaštitu žrtava i koja je u skladu s najnovijim dokumentima Evropske unije.
Dačić je naveo da je za prvih devet meseci ove godine policija obavila 25 istraga slučajeva trgovine ljudima, podnela krivične prijave protiv 55 izvršilaca i registrovala 49 žrtava, od kojih je samo jedna strani državljanin.
"U 60 odsto slučajeva žrtve su seksualno eksploatisane žene i devojčice, u 20 odsto žrtve su se bavile prosjačenjem, a 20 odsto su mahom dečaci koji su terani na prosjačenje i druga krivična dela", ukazao je Dačić.
On je rekao da je neprihvatljiva ponovna viktimizacija žrtava, odsnosno suočavanje žrtava s trgovcima tokom sudskih procesa i da će policija učiniti sve da se ta praksa promeni.
Dačić je kazao da je MUP sproveo obuku više stotina policajaca za borbu protiv trgovine ljudima, a da je obučeno i 160 sudija, tužilaca i policajaca, kao i da su formirani posebni timovi.Kako je naveo, nabavljena je nova oprema u vrednosti od 120.000 dolara zahvaljujući donaciji vlada Belgije i Švajcarske i UN.
Ministar pravde Nikola Selaković kazao je na konferenciji da je trgovina ljudima moderno ropstvo koje pogađa više od 27 miliona ljudi u svetu i da uspeh u suzbijanju tog kriminala može biti vidljiv jedino ako postoji usaglašeno delovanje državnih organa, međunarodne zajednice i građana."Želimo da pokažemo da naša deca nisu na prodaju, to se može desiti svakom od nas i prema žrtvama ne treba da bude predrasuda", rekao je Selaković i dodao da su sve žrtve uglavnom bile zlostavljane, iskorišćene i nakon toga bačene na margine društva.
Današnja konferencija je deo zajedničkog programa tri agencije UN za borbu protiv trgovine ljudima u Srbiji - Međunarodne organizacije za migracije, UNCHR i Kancelarije UN za borbu protiv droge i kriminala. Na konferenciji učestvuju predstavnici zemalja regiona.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti