Odnosi Srbije i Nemačke: Da li ste znali da...
♦ Prvi diplomatski odnosi između Srbije i Nemačke uspostavljeni su pre 820 godina, kada se car Fridrih Barbarosa na jednom od krstaških pohoda susreo sa osnivačem srpske dinastije, Stefanom Nemanjom.
♦ Car Dušan je na svom dvoru imao pripadnike nemačkih plemićkih porodica kao vitezove od poverenja. Među njima je bio vitez Palman, uz još 300 veoma uglednih Nemaca.
♦ Samo između 1719. i 1721. nekoliko stotina Nemaca iz oblasti Pfalc doselilo se u okolinu Beograda, i to na Dorćol, u Mirijevo (Marijen-Nebel), Slance, Smederevo, Grocku, Ostružnicu (Osterbah), na Avalu i u Jagodinu.
♦ Nemačka škola: Dokaz za veliku nemačku koloniju u Srbiji je i činjenica da je još 1829. Pavle Verner, nemački učitelj, dobio dozvolu da vodi nemačku privatnu školu.
♦ Odlikovanja: Jakob Grim je 1849. zbog „njegove učenosti i zasluga“ postao dopisni član Družestva srbske slovesnosti. Prema preporuci Grima i uz lični angažman Fon Humbolta, Vuk Stefanović Karadžić dobija carski orden i postaje član Pruske akademije nauka.
♦ Prema arhivskim dokumentima nemačkih univerziteta, od 1885. do 1914. čak 110 Srba doktoriralo je u Nemačkoj.
♦ Slučaj Paula Šturma, alijas Pavla Jurišića: Paul Šturm bio je u Pruskoj u istoj generaciji vojne akademije sa Avgustom fon Makenzenom. Čin potporučnika dobili su istoga dana. Po dolasku u Srbiju i ulasku u srpsku vojsku Paul uzima ime Pavle Jurišić i u Prvom svetskom ratu postaje jedan od značajnijih srpskih vojskovođa.
♦ Neki istaknuti Nemci koji su govorili srpski: Jakob Grim, Vilhelm fon Humbolt, Johan Volfgang fon Gete kao i nemačka pesnikinja Tereza Albertina Lujza fon Jakob (Talvi).
Priredila prof. dr Gabrijela Šubert
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega