Miodrag Simović, čija je kuća kraj kamenoloma, kaže da ne mogu normalno da žive, paradajz im je beo, a krave neće da pasu travu

JELEN DO - Škripi prašina pod zubima...
Miodrag Simović (61) iz Jelen Dola kaže da godinama uzalud krpi pukotine na kući i pomoćnim objektima, posledicu miniranja u kamenolomu na čijem obodu živi, i da mu je dogorelo do nokata.

- Ovako više ne mogu! Napukla kuća, napukla štala, ja to zamazujem, ali sve uzalud! Dolazila je rudarska inspekcija, na pragu moje kuće izmerili su potres od četiri stepena kad miniraju u kamenolomu. Jutros su mi od miniranja padali crepovi s kuće - žali se Miodrag.

Smeta mu, nastavlja, i buka od ogromnih drobilica kamena, a posebno - prašina.
- U mom vrtu paradajz nije crven, već beo. Voće i povrće iz bašte zbog prašine nisu za upotrebu, jabuku ne možemo da pojedemo. Kad god idem livadom, za mnom se diže oblak prašine. Čim dune vetar, ne možemo da provirimo napolje, kao da se spusti magla. Bojim se da se od stalnih potresa ne uruši bunar u dvorištu, jer ako se to desi, ostajemo bez pitke vode, pošto ova iz vodovoda nije za upotrebu. Iznad izvora vodovoda je velika deponija „Jelen Dola“. Kad stavimo kupus u kacu, na dnu ostane talog kamene prašine debeo nekoliko centimetara - žali se Miodrag.

On je, kaže, nekoliko puta nudio preduzeću „Jelen Do“ da otkupi njegovih sedamdesetak ari zemlje i objekte na njoj, ali su ga svaki put odbili.

- Smeta kamenolom i drugim ljudima u Jelen Dolu, komšijama, ali oni ćute, deca im rade u tom preduzeću, pa se ne bune. Ja samo tražim da ovde mirno živim, da me ne uznemiravaju, da nas zaštite od prašine, buke, potresa - veli Miodrag.

U „Jelen Dolu“ kažu da je imanje Miodraga Simovića, koji je nekad radio u ovom preduzeću, u centru sela, na delu koji je prostornim planom određen za industrijsku zonu.

- U maju ove godine Simović nam se obratio za zahtevom za odštetu jer su mu, tvrdi, kuća i objekti oštećeni. Formirana je komisija, koja je obišla objekte i utvrdila da postoje pukotine manjeg obima. Posle toga urađena su i seizmička merenja, koja su pokazala da u potresi u granicama dozvoljenih - stoji u odgovoru koji je Kurir dobio iz preduzeća „Jelen Do“.


Za otprašivanje 500.000 evra

- Kao društveno odgovorna kompanija, koja intenzivno ulaže u nove proizvodne kapacitete prema najstrožim ekološkim standardima, „Jelen Do“ je dodatno uložio više od 500.000 evra na ugradnju sistema za otprašivanje, kvašenje i pranje kako bi se količina praškastih materija svela na najmanju moguću meru, u skladu s propisima - stoji u pismu „Jelen Dola“ Kuriru.