Cilj te rezolucije je da obaveže Vladu Srbije i druge organe da u razgovorima sa zvaničnim Zagrebom, Sarajevom i međunarodnim organima pokreću to pitanje i da se rešavaju problemi izgnanih i raseljenih

BEOGRAD - Predstavnici udruženja izbeglih najavili su da će Skupštini Srbije podneti Rezoluciju o poštovanju ljudskih prava izbeglih i prognanih i zatražili da se o tom aktu raspravlja na posebnoj sednici parlamenta.

Posle razgovora s predsednikom Skupštine Srbije Nebojšom Stefanovićem, predstavnici tih udruženja saopštili su da su od Stefanovića dobili podršku da se parlamentu, nakon šetnje, koja će biti organizovana u nedelju, 25. novembra, preda Rezolucija o poštovanju ljudskih prava izbeglih i da se o tome raspravlja na posebnoj sednici parlamenta.

"Cilj te rezolucije je da obaveže Vladu Srbije i druge organe da u razgovorima sa zvaničnim Zagrebom, Sarajevom i međunarodnim organima pokreću to pitanje i da se rešavaju problemi izgnanih i raseljenih", rekao je predsednik Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji Miodrag Linta na zajedničkoj konferenciji za novinare.


Uz napomenu da je preduslov pomirenja da se svi problemi prognanih reše, Linta je najavio da će protestna šetnja početi u nedelju u podne ispred Saborna crkve i da će ići do republičkog parlamenta, gde će predate predlog rezolucije.

On je pozvao sve izbeglice da se okupe u nedelju i tako pokažu da žele da se bore za rešavanje problema i ostvarivanje svojih prava.

"Oluja" najstrašniji zločin i najveće etničko čišćenje posle Drugog svetskog rata

Posle razgovora s predstavnicima 46 izbegličkih udruženja, Stefanović je istakao da je akcija "Oluja" bila jedna od najstrašnijih zločina i najveće etničko čišćenje posle Drugog svetskog rata i da se nakon oslobađajuće presude dvojici hrvatskih generala postavlja pitanje ko je prognao 200.000 Srba, ubio 2.000 Srba o da li su Srbi sami sebe proterivali i ubijali.

"Žalosno je što je Hrvatska onako na ulicama slavila jedan zločin, žalosno je što od 1995. godine nema nijedne presude za zločine nad Srbima i što nije učinjeno ništa za ostvarivanje prava prognanih", rekao je Stefanović.

On je naglasio da Hrvatska, ukoliko iskreno želi da postane deo EU, da poštuje međunarodno pravo i da nešto učini za povratak Srba, mora da obezbedi procesuiranje svih koji su odgovorni za zločine, otkrivanje istine za sve nestale i da Srbima omogući povratak na ognjišta i sva ostala ljudska prava.

Upitan kada bi parlament mogao da raspravlja o predlogu rezolucije udruženja izbeglica, Stefanović je odgovorio da će to biti dogovoreno sa šefovima poslaničkih klubova.