1.100 amnestiranih robija u Sremskoj Mitrovici
BEOGRAD - Najveći broj osuđenika, njih 1.100, koji ispunjavaju uslove za oslobađanje dela kazne shodno Zakonu o amnestiji, robija u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, rečeno je u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
Od tog broja njih 230 može se naći na slobodi iduće sedmice, nakon što sud donese rešenje o oslobađanju dela kazne shodno Zakonu, dok će ostali biti puštani iz zatvora kada se za to steknu uslovi, odnosno kad odsluže propisani deo kazne.
Iz požarevačke "Zabele" na slobodi se vrlo brzo može naći 190 osuđenih od njih 870 koji podležu amnestiji, a iz zatvora u Nišu 150 od 680 osuđenih.
U zatvoru u Valjevu uslove za amnestiju ispunjava 200 osuđenika, u Novom Sadu 170, a u beogradskom Okružnom zatvoru 96. Iz ostalih zatvora u Srbiji biće amnestiran i pušten na slobodu manji broj lica.
Amnestijom je obuhvaćeno oko 4.350 ljudi, od ukupno oko 8.000 koji su, zaključno sa 17. novembrom, pravosnažno osuđeni za krivična dela predviđena Zakonom. Početkom iduće sedmice na slobodi bi se moglo naći 1.086 osuđenih bilo na kazne od tri ili šest meseci zatvora, bilo da su izdržali tri četvrtine bilo koje kazne za krivično delo koje podleže amnestiji.
Ostali osuđeni biće puštani na slobodu pošto se ispune uslovi, odnosno pošto odluže tri četvrtine kazne na koju su osuđeni.
U srpskim zatvorima sada se nalazi oko 11.500 pritvorenih i zatvorenih osoba, dok su kapaciteti nešto veći od 7.000 mesta. Od ukupnog broja oko 8.000 osoba je u zatvoru dok su ostali u pritvoru.
Amnestijom će se povećati mogućnost da se u zavodima, na bolji i efikasniji način vaspitno i preventivno deluje na osuđenike kako ne bi činili krivična dela nakon izlaska na slobodu, rekao je ranije u intervjuu Tanjugu pomoćnik ministra pravde Milisav Čogurić.
Amnestija bi, kako je naveo Čogurić, trenutno dovela i do direktne ekonomske uštede od 127 miliona dinara, dok bi dugoročno posmatrano smanjenje budžetskih troškova bilo oko 800 miliona dinara.Što se tiče kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom uslove za umanjenje kazne i skidanje narukvice ispunjava ukupno 560 osuđenika, od čeka će narukvice biti odmah skinute sa nogu 120 osuđenih.
Izdržavanje kazne u kućnom zatvoru izbeći će u celini 29 osuđenih, odnosno njima narukvica neće ni biti stavljena jer su osuđeni na kazne koje su amnestirane.
U Upravi ističu da je većina osuđenih koji podležu primeni tog Zakona mahom odslužila više godina robije, pa tako ima i slučajeva da će pojedini zatvorenici izaći svega pet dana pre izdržavanja pune kazne. Shodno Zakonu o amnestiji nadležni sudovi će u svakom pojedinačnom slučaju doneti odluku o ispunjenosti uslova za umanjenje kazne u roku od tri dana.
Na to rešenje osuđeni i tužilaštvo imaju pravo da ulože žalbu, takođe u roku od tri dana, koja zadržava izvršenje rešenja. Tako će tek po pravosnažnosti tih rešenja osuđenici moći da napuste zatvore, dakle, najranije krajem ove sedmice, a realno od iduće.
Što se tiče pravosnažno osuđenih koji još nisu počeli da izdržavaju kazne, oni će se, svako ponaosob, obraćati sudu zahtevom za oslobađanje dela kazne, shodno Zakonu o amnestiji, tako što će ga podneti pisarnici suda.
Zakon ne predviđa amnestiju osuđenih za najteže oblike teških krivičnih dela na kaznu zatvora od 30 do 40 godina, kao što su pripadnici "zemunskog klana", zatim dileri droge, silovatelji, nasilnici, ratni zločinci, počinioci koruptivnih krivičnih dela, teroristi… Amnestiji ne podležu ni povratnici u izvršenju krivičnih dela, odnosno lica koja su više od tri puta pravnosnažno osuđivana na bezuslovnu kaznu zatvora, a nije izvršeno brisanje osude ili ne postoje uslovi za brisanje neke od tri osude.
ZAŠTO NAS MALTRETIRATE?! Opozicija blokirala raskrsnicu kod Beograda na vodi, građani besni