Marša Ajvins je predstavila istoriju kosmičkih letova sa fotografijama NASA, među kojima je bila i slika Beograda

BEOGRAD - Američka astronautkinja Marša Ajvins, koja u karijeri ima pet svemirskih misija i 1.318 sati staža u svemiru, a u četvrtak će otvoriti 6. međunarodni festival nauke u Beogradu, ohrabrila je mlade ljude zainteresovane za nauku da istraju u svojim namerama, jer je nauka uslov za napredak sveta.

"Po onome što sam dosad čula, Festival nauke u Srbiji je odlična prilika za učenike i mlade ljude da se upoznaju sa naukom u praksi", rekla je Ajvins.

Želeći da ohrabri mlade ljude da se bave naukom, ona je rekla da su oni "budućnost svake zemlje i sveta, jer su nauka i tehnologija, inovacije i otkrića na naučno-tehničkom polju neophodan uslov za napredak sveta".

Na pitanje šta ju je navelo da postane astronaut, ona kaže da je o kosmosu počela da mašta još kao desetogodišnja devojčica.

"Imala sam deset godina kada su Sjedinjene Države 1961. godine poslale svog prvog astronauta u svemir. Sledećih deset godina smo na televiziji gledali emisije o razvoju programa Merkur, Džemini i Apolo, i ja sam bila fascinirana time, kao i mnoga druga deca".

San joj se ostvario i 1974. godine je počela da radi za američku svemirsku agenciju NASA kao inženjer.

Prema njenom mišljenju, jedini razlog zbog kojeg ima više muškaraca nego žena astronauta jeste činjenica da se žene ređe bave zanimanjima u naučnim i tehničkim sferama nego muškarci.

Upitana kako Zemlja izgleda iz svemira, Ajvins kaže da je to teško opisati.
"Ljudi misle da se iz svemira Zemlja vidi kao celi globus, ali mi nismo tako daleko, vidi se samo trećina Zemlje", rekla je ona.

Na prezentaciji u Američkom kutku Ajvins je predstavila istoriju kosmičkih letova sa fotografijama NASA, među kojima su bile i slike kontinenata, planina, reka, gradova, uključujući i Beograd.

Prikazujući slike Zemlje iz svemira ona je istakla da se na njima ne vide granice država. "Nema prirodnih granica, već samo onih koje je čovek postavio", dodala je ona.


Ona je govorila o svojim iskustvima sa šatl misijama, životu u svemirskom brodu, druženju sa kolegama, o tome kako astronauti uzimaju hranu i vodu, kako spavaju, vežbaju svakodnevno, kako koriste toalet, provode slobodno vreme.

Ajvins je posetila istraživački centar Petnicu gde je razgovarala sa talentovanim učenicima iz cele naše zemlje, koji vole prirodne nauke.

Marša Ajvins, koja je jedna od 56 žena astronauta, penzionisala se krajem 2010. godine i sada putuje po svetu želeći da približi ljudima svoja iskustva iz bogate kosmonautske karijere.

Američka astronautkinja je specijalna gošća šestog međunarodnog Festivala nauke koji se održava od 29. novembra do 2. decembra.