Zakon o zadrugama na proleće 2013. godine
BEOGRAD - Novi zakon o zadrugama trebalo bi da bude usvojen na proleće naredne godine, izjavila je danas savetnica u Ministarstvu finansija i privrede Srbije Dragijana Radonjić Petrović.
"U januaru je planirana skraćena javna rasprava o nacrtu novog zakona o zadrugama, koji bi trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri na prolećnom zasedanju parlamenta", izjavila je ona na konferenciji "Zadruge kao potencijal razvoja Srbije".
Ona je istakla da zemljoradničke zadruge predstavljaju potencijal za oživljavanje poljoprivrede, ruralni i lokalni ekonomski razvoj i omogućavaju smanjenje migracija iz seoskih područja."Mislim da sada imamo konsenzus da je zakon neophodan, jer trenutno zakonsko rešenje nije dobro", kazala je Radonjić-Petrović.
Dodala je da međunarodna i domaća iskustva pokazuju ekonomsku i društvenu prednost zadruga u odnosu na druge oblike poslovanja, jer one imaju potencijal za stvaranje sigurnijih i održivih poslova, a kao način udruživanja su se pokazale otpornijim i prilagodljivijim u vreme krize.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Senad Mahmutović istakao je da će država sve učiniti da zemljoradničke zadruge ponovo budu okosnica razvoja poljoprivrede i sela i da budu uključene u sve segmente agrarnog razvoja i razvoja sela što do sada nije bio slučaj.
On je dodao da će se zadrugama kroz novi zakon o podsticajima omogućiti sredstva iz budžeta, kao i za sve druge učesnike u poljoprivrednoj proizvodnji. "Najbolji mehanizam investicija u poljoprivredu je preko zadružnog sektora", istakao je on, navodeći da postojeći zakon ne nudi najbolja rešenja za ovu oblast.
Predsednik Zadružnog saveza Srbije Nikola Mihailović naveo je da je u Srbiji trenutno registrovano 1.733 zemljoradničke zadruge od kojih je 1.503 aktivno.
On je rekao da je u 2012. osnovano 53 novih zemljoradničkih zadruga, što je na nivou prethodnih godina, ali je istovremeno u stečaju 92, a u likvidaciji 52. Prema njegovim rečima, zemljoradničke zadruge imaju u Srbiji 32.700 zadrugara i više od 100.000 kooperanata.
Mihailović je istakao da su trenutno najveći problemi srpskog zemljoradničkog zadrugarstva nerešen status imovine zadruga koja je u najvećem delu u društvenom vlasništvu, što je u suprotnosti sa Ustavom, težak pristup tržištu kapitala zbog nemogućnosti obezbeđenja garancija, ali i težak pristup tržištu zbog postojanja monopola, kao i sve veća siva ekonomija.
Prema podacima Ministarstva finansija i privrede, u Srbiji su registrovane 2.124 zadruge, u kojima članstvo ima 123.000 građana, a zadruge su organizovane u 16 zadružnih saveza.
Od ukupnog broja zadruga u Srbiji, 67,1 odsto su zemljoradničke, 17,8 studentsko-omladinske, 6,9 odsto stambene, 4,1 zanatske, 0,4 potrošačke zadruge, dok 3,8 odsto čine druge vrste zadružnog udruživanja koje se uglavnom mogu podvesti pod socijalno zadruživanje.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva