Na proslavi 1.700 godina od donošenja Milanskog edikta, kojim je zabranjen progon hrišćana, u našoj zemlji će se, prvi put u novijoj istoriji, okupiti predstavnici svih crkava

BEOGRAD - Za pamćenje!
Sve je spremno za proslavu 1.700 godina od donošenja Milanskog edikta, kojim je 313. godine car Konstantin proglasio ravnopravnost hrišćana u Rimskom carstvu, čime je okončan njihov trovekovni progon!

Za centralnu proslavu ovog velikog hrišćanskog jubileja, koja će početi 17. januara u Nišu, rodnom mestu cara Konstantina, država je obezbedila 340 miliona dinara. Proslava, koja će trajati do 8. oktobra, pružiće priliku Srbiji da svetu predstavi svoje kulturno-istorijsko nasleđe, smatra ministar kulture Bratislav Petković.

- Ovo je velika šansa za Srbiju da prikaže svetu šta ima od spomenika i kulturnog nasleđa, a i da predstavimo našu turističku ponudu - izjavio je Petković i podsetio da je pre 17 vekova Milanski edikt postavio temeljne vrednosti celokupne naše civilizacije.

Centralna proslava biće održana 6. oktobra u Nišu.

Ovaj važan jubilej, kojim se obeležava donošenje akta o toleranciji - zabrane proganjanja hrišćana u Rimskom carstvu, država i SPC zajednički organizuju.

- Iako je crkva odvojena od države i ima sopstvenu nadležnost, veoma je značajno da takav jubilej ne proslavlja svako za sebe, već da zarad opšteg dobra sarađujemo u njegovom organizovanju - kazao je vladika bački Irinej i dodao da će u maju 2013, u okviru crkvenog dela obeležavanja 17 vekova od donošenja Milanskog edikta, biti održano zasedanje Sabora Srpske pravoslavne crkve, kao i naučni skup posvećen tom jubileju, koji će organizovati Bogoslovski fakultet.

On je naglasio da se, ne računajući Italiju, na teritoriji Srbije nalazi najviše tragova rimskog nasleđa, što je potvrda njenog evropskog identiteta.


Šta piše u Milanskom ediktu

„Danas smo, dakle, doneli spasonosnu i pravičnu odluku da apsolutno nikome ne bude uskraćeno pravo da izabere i sledi božju službu hrišćanske religije i da svakom bude slobodno da um svoj okrene onoj religiji za koju smatra da je u skladu s njegovim stavom, tako da to božanstvo nama bude blagonaklono, brine o nama i pruži nam svoju brigu i zaštitu.“

Konstantin Veliki i Licinije

Zvanice na centralnoj proslavi 6. oktobra u Nišu

♦ patrijarh srpski Irinej
♦ predsednik Srbije Tomislav Nikolić
♦ premijer Ivica Dačić
♦ potpredsednici i ministri u Vladi Srbije
♦ predstavnici diplomatskog kora
♦ patrijarh vaseljenski Vartolomej
♦ patrijarh Aleksandrije i cele Afrike Teodor II
♦ patrijarh antiohijski Jovan
♦ patrijarh jerusalimski Teofil
♦ patrijarh Rusije Kiril
♦ patrijarh Gruzije Ilija
♦ patrijarh Rumunije Danijel
♦ predstavnik Bugarske pravoslavne crkve
♦ arhiepiskop Hrizostom s Kipra
♦ arihepiskop Jeronim iz Grčke
♦ arhiepiskop Anastazije iz Albanije
♦ arhiepiskop Sava iz Poljske
♦ Kristof, arhiepiskop Češke i Slovačke pravoslavne crkve
♦ koptski papa Tavadros II
♦ svejermenski patrijarh Kerekin
♦ milanski kardinal Anđelo Skala
♦ predstavnik protestantske crkve
♦ predstavnici manjih crkava
♦ predstavnici drugih religija

Zanimljivosti o manifestaciji

♦ Organizovano je ukupno sedam republičkih programa proslave
♦ Kopredsednici Organizacionog odbora proslave su predsednik Srbije Tomislav Nikolić i patrijarh srpski Irinej
♦ Italija, Kuvajt, Tunis žele da poklonima i logističkom podrškom učestvuju u realizaciji manifestacije
♦ U septembru se očekuje dolazak oko 100.000 hodočasnika iz mnogih krajeva Evrope
♦ U školama će biti održani programski časovi o Milanskom ediktu
♦ 340 miliona dinara izdvojiće Srbija za organizovanje manifestacije
♦ Planirano je da se do jeseni podigne spomenik caru Konstantinu
♦ Aerodrom će biti brendiran Milanskim ediktom, znakom cara Konstantina
♦ Troškove nastupa hora Sretenjskog manastira iz Moskve na početku proslave, 17. januara, snosiće Rusija
♦ Planirana je izrada poštanske markice s likom cara Konstantina

Konstantin - sin oficira

Konstantin Veliki rodio se između 271. i 273. godine u Naisusu, današnjem Nišu, u provinciji Gornja Mezija. Otac mu je bio Konstancije Hlor, rimski oficir visokog ranga, a majka Jelena žena skromnog porekla, gostioničareva kći. Pošto su Konstancije i Jelena pripadali različitim društvenim klasama, najverovatnije je da su živeli u konkubinatu, jedinoj vrsti braka za supružnike nepomirljivog društvenog porekla.

Konstantin je 330. osnovao Carigrad - novu prestonicu istočnog dela Rimske imperije, poznat kao Konstantinopolj, po Konstantinu.

Program jubileja „Milanski edikt 313-2013“

♦ 17. januar Svečani koncert duhovne muzike hora Sretenjskog manastira Narodno pozorište u Nišu u 19 sati
Prisutnima će se obratiti predsednik Srbije Tomislav Nikolić i Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Irinej, koji će ujedno i otvoriti godinu Milanskog edikta. Domaćin večeri biće Aleksandar Čepurin, ambasador Ruske Federacije.
♦ 27. februar Premijera predstave „Konstantin: Znamenje Anđela“ Narodno pozorište u Nišu u 19 sati
♦ 4. mart Premijera predstave „Konstantin: Znamenje Anđela“ Narodno pozorište u Beogradu u 20 sati
Svečanosti će prisustvovati predsednik Srbije Tomislav Nikolić, predsednik Vlade Ivica Dačić, njegova Svetost patrijarh srpski gospodin Irinej i diplomatski kor.
♦ 18. maj Izložba pod nazivom „Konstantin i njegovo doba“ arheološko nalazište Viminacijum, Rimska vila u 18 sati Opera „Aida“ Đuzepa Verdija Viminacijum, Rimska arena u 20 sati
♦ 3. jun Koncert neoklasične muzike pod nazivom „Konstantinus Magnus“ Niška tvrđava u 20 sati Multimedijalni spektakl Aleksandra Sanje Ilića, uz učešće orkestra i hora Beogradske opere, Beogradskog baleta, etno-pevača. Domaćin koncerta biće ministar kulture i turizma Turske.
♦ 15. jun Betovenova IX simfonija Niška tvrđava u 20 sati
♦ 28. jun Opera „Trubadur“ Đuzepa Verdija Niška tvrđava u 20 sati Operu izvodi ansambl Beogradske opere. Domaćin opere biće ambasador Italije.
♦ 14. septembar Muzika Konstantinovog grada Niška tvrđava u 20 sati Koncert vizantijske muzike Slobodana Trkulje.
♦ 6. oktobar Liturgija poglavara pravoslavnih crkava uz prisustvo velikodostojnika drugih hrišćanskih crkava i gostiju iz javnog života (mesto i vreme biće naknadno objavljeni).
♦ 8. oktobar Izvođenje opere „In hoc signo“ mesto i vreme biće naknadno objavljeni.