SRBI I PRAVDA: Tražio protezu od Suda u Strazburu!
BEOGRAD - Žale se na sve i svašta.
Utvrđivanje krivice države u slučajevima građanina koji je ostao bez besplatne zubne proteze dok je izdržavao zatvorsku kaznu i pošte koja je jednom gospodinu kasno uručila poziv, zbog čega je zakasnio na sastanak s pomoćnikom ministra unutrašnjih poslova, samo su neki od bizarnih predmeta u kojima su građani pokušali da izdejstvuju krivicu Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.
Među 10.000 tužbi koje su iz Srbije pristigle Sudu u Strazburu ima svega i svačega. Zato Evropski sud u startu odbaci oko 90 odsto prispelih predmeta, koji nisu dopušteni po raznim osnovama.
Pored dva navedena, Slavoljub Carić, zastupnik Srbije pred Evropskim sudom u Strazburu, kao u najmanju ruku neobične izdvaja još nekoliko slučajeva u kojima su građani tužili Srbiju.
- Građanin se žalio zato što je osuđen za klevetu zbog uvrede gradonačelnika Babušnice. Postoji žalba zatvorenika zbog otvaranja prepiske, a bio je i slučaj da se jedan zatvorenik Srbin koji je tražio da izdržava kaznu na Kosovu i Metohiji žalio kako je postupak njegovog transfera, navodno, trajao dugo. Imali smo i žalbu profesionalnog parničara zato što mu, iako je doneta presuda, poslovna sposobnost dugo nije vraćena - nabraja Carić.
On ističe da je Srbija po ukupnom broju žalbi ES u Strazburu šesta u Evropi, ali i prva po broju predmeta u odnosu na broj stanovnika.
- Od oko 10.000 predstavki donete su 72 presude, od kojih je osam u korist države. Doneto je i više od 300 odluka povodom poravnanja i nedopuštenih predstavki. Država je dobila spor u kom je Gabor Molnar tražio da mu se sva devizna štednja isplati odjednom.
U slučaju Damjanović utvrđeno je da majka nije bila spremna da preuzme dete kad je država htela da joj ga preda, dok je u slučaju Dobrić sud utvrdio da je domaći sud pravilno odbacio reviziju zato što stranka nije u zakonskom roku od šest meseci promenila vrednost predmetnog spora - ističe Carić.
Baka Milja blokirala Strazbur
Baka Milja Bjelajac iz Novog Sada obratila se Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu zato što krov na njenoj zgradi, uprkos odluci inspekcije, nije popravljen. Kurir je pisao da je njen slučaj razmatralo šest sudija zbog čega je blokirano oko 160.000 predmeta iz cele Evrope. Njenim slučajem pozabavio se i britanski Dejli mejl u tekstu „Ludilo ljudskih prava“.
Sud je 18. septembra 2012. presudio da su Miljina prava ugrožena zbog kašnjenja popravke krova i naložio Republici Srbiji da postupi po ranije donetoj pravosnažoj presudi.
Najviše radnih sporova
♦ 2.500 tužbi odnosi se na žalbe radnika zbog neizvršenja pravosudnih presuda iz radnih odnosa u društvenim preduzećima.
♦ posle njih najviše ima sporova u vezi s kosovskim penzijama.
♦ na trećem mestu su slučajevi koji se odnose na isplatu ratnih dnevnica i stare devizne štednje
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana