Prvi kontakt s psihoaktivnim supstancama uglavnom u okruženju u kome se dete kreće, a to su najčešće mesta gde se oni zabavljaju tokom vikenda

BEOGRAD - Direktorka Zavoda za bolesti zavisnosti Jasna Daragan-Saveljić rekla je danas da je najrizičniji period kod mladih ljudi za kontakt sa drogama prvi i drugi razred srednje škole i da bi škole trebale da imaju više vaspitni karakter, a ne samo obrazovni.

Ona je navela da je prvi kontakt sa psihoaktivnim supstancama uglavnom u okruženju u kome se dete kreće, a to su najčešće mesta gde se oni zabavljaju tokom vikenda.

"Poslednja istraživanja iz 2011. godine govore da je naša srednjoškolska omladina više ugrožena alkoholom i da je 25 odsto njih pilo u poslednje vreme, 18 odsto u više navrata, a 60 odsto imaju iskustva sa alkoholom do 16 godina", naglasila je ona.

Daragan-Saveljić je dodala da je isto istraživanje pokazalo da je 1 odsto srednjoškolaca probalo heroin, 7 odsto marihuanu, a 3 odsto inhalante, što ukazuje da ipak više od 80 odsto srednjoškolaca nisu probali psihoaktivne supstance.

"Svako dete koje je probalo ne znači da je u problemu, oni jesu u većem riziku da postanu zavisnici", naglasila je ona. Govoreći o istraživanju koje je pre nekoliko godina ovaj Zavod sproveo u 40 beogradskih srednjih škola, ona je podsetila da je u 50 odsto škola pronađeno prisustvo droga.

"Prisustvo droga je sistemski problem i škola treba da ima više vaspitni karakter, a ne samo obrazovni", zaključila je ona.