Samo 15-ak odsto slučajeva čine krupniji iznosi od preko 10 miliona dinara, i to su predmeti koje vodi Tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala, ukazao je Nemanja Nenadić

BEOGRAD - U Srbiji se najčešće procesuiraju slučajevi korupcije sa iznosima od 10 do 100 hiljada dinara, krupniji iznosi čine samo 15 odsto slučajeva, a korupcija se najčešće ne prijavljuje, kaže Nemanja Nenadić iz organizacije "Transparentnost Srbija".

Nenadić je ukazao da, prema istraživanju "Transparentnosti", veoma mali broj slučajeva korupcije bude prijavljen državnim organima i da se onda, kako proces dalje teče, sve "kao levak sužava".

"Od broja krivičnih prijava koje dođu u tužilaštvo, jedan deo bude odbačen, a jedan deo kasnije dođe na sud. Tako da mi za ove dve godine posmatranja možemo govoriti o oko 1.000 optužnih akata koji su podignuti zaista zbog korupcije, ako se izuzmu one zloupotrebe službenog položaja u privatnom sektoru", objašnjava Nenadić.

"I onda imamo dosta duga suđenja, veliki raspon između vremena izvršenja krivičnog dela i momenta podizanja optužnice. Na svakom koraku sistema za borbu protiv korupcije imamo neke slabe tačke koje treba ispravljati", ukazao je Nenadić.

Govoreći o prekršajima, Nenadić je istakao da je u našem sistemu skandalozna situacija da je do sada podneto samo 200 prekršajnih prijava prema zakonima koji treba da deluju preventivno, kao što je Zakon o javnim nabavkama, a u tom sektoru ima mnogo korupcije.

To se prema njegovima rečima dešava, jer prekršaji u javnim nabavkama brzo zastarevaju, a isti problem je i kod krivičnog postupka gde takođe dolazi do zastarevanja dela korupcije.

Istraživanje "Transparentnosti Srbija" je pokazalo i da su loše određeni organi koji bi trebalo da vode postupke, "i oni koji vide da ima korupcije ne mogu da pokreću postupke", a često se dešava da službe, kao što je budžetska inspekcija, nemaju dovoljan broj ljudi.

Nemanja Nenadić kaže da najveći broj predmeta čine dela sa iznosom od 10 do 100 hiljada dinara, a četvrtina slučajeva se odnosi na korumpirane policajce, i to su najčešće prijave protiv saobraćajnih policajaca i zloupotreba u izdavanju dokumenata.

"Samo 15-ak odsto slučajeva čine krupniji iznosi od preko 10 miliona dinara, i to su predmeti koje vodi Tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala", ukazao je Nenadić.

Kako bi se promenila situacija i sistem učinio efikasnijim, prema rečima Nenadića, potrebno je da se promene zakoni, pre svega Krivični zakonik Srbije, kako bi ljudi koji uvide postojanje korupcije, prijavili to krivično delo, a ne da, kao što se sada dešava, trpe posledice zbog prijavljivanja.

Nenadić kaže i da je važno pojačati kapacitete organa za borbu protiv korupcije, jer oni ni sada kada se većina slučajeva ne prijavljuje, ne mogu da obrade sve predmete.

http://www.youtube.com/watch?v=EL6idRi3YDo