Prema sadašnjem Zakonu, Ministarstvo unutrašnjih poslova u postupku po zahtevu za upis u knjigu državljana nije dužno da priznaje odluku suda kojom je neko lice naknadno upisano u knjige rođenih, naveo je zaštitnik građana

BEOGRAD - Zaštitnik građana Saša Janković podneo je Narodnoj skupštini predlog izmena Zakona o vanparničnom postupku kako bi nekadašnja pravno nevidljiva lica mogla da dobiju državljanstvo Republike Srbije.

Kako je saopštio Zaštitnik građana, prema sadašnjem Zakonu, Ministarstvo unutrašnjih poslova u postupku po zahtevu za upis u knjigu državljana nije dužno da priznaje odluku suda kojom je neko lice naknadno upisano u knjige rođenih.

"Pravno posmatrano to je neodrživo, jer naš najviši pravni akt izričito propisuje da su odluke suda obavezne za sve, što znači i za Ministarstvo unutrašnjih poslova. Suštinski, najsiromašniji građani Srbije ostavljaju se bez državljanstva i niza prava koje iz državljanstva proističu, što je ozakonjeno licemerje prema najugroženijima", smatra zaštitnik građana Saša Janković.

On navodi da je zato, koristeći svoje pravo zakonodavne inicijative, predložio Narodnoj skupštini da iz Zakona o vanparničnom postupku izbriše stav 2. člana 71k, koji propisuje da organ nadležan da sprovede postupak za sticanje državljanstva Republike Srbije "nije vezan pravnosnažnim rešenjem o vremenu i mestu rođenja" i da to rešenje donosi sud u vanparničnom postupku.

Zakon o vanparničnom postupku nedavno je izmenjen, na inicijativu Zaštitnika građana, upravo da bi pravno nevidljiva lica, posle odgovarajućeg postupka, odlukom suda mogla da budu upisana u matične knjige i steknu pravni subjektivitet.

Međutim, tokom zakonodavne procedure u predložene izmene zakona dodat je sporni stav 2. člana 71k, koji je suprotan svrsi zbog koje je Zakon o vanparničnom postupku uopšte menjan.

Zaštitnik građana je u međuvremenu neposredno i preko lokalnih ombudsmana primio pritužbe građana koji su odlukom suda upisani u matične knjige rođenih, ali ne mogu da se upišu u knjige državljana, jer Ministarstvo unutrašnjih poslova, oslanjajući se na sporni član Zakona, u nekim slučajevima ne priznaje pravosnažno rešenje suda.