Đilasov program za tajkune!
Ideja Dragana Đilasa, predsednika Demokratske stranke, o fiksnom kursu je nebulozna stvar, a formiranje razvojnih i izvoznih banaka je neizvodljivo pri ovakvim političkim uticajima. Ne mogu nas lečiti oni koji su nas zarazili - tvrdi Milan Knežević, predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća.
Nestručan plan
Povodom nedavno obelodanjenog ekonomskog programa DS, on za Kurir kaže da strategije moraju i mogu doneti privrednici i stručnjaci u javnoj raspravi, a ne partijski jurišnici.
- Posebno je besmisleno opredeljenje da se formiraju državne firme i pominjanje PKB kao primera - ističe Knežević.Povodom Đilasove mere „Potrebno je da pređemo na fiksni kurs dinara, jer on odgovara proizvođačima i građanima, za razliku od trenutnog, koji pre svega odgovara uvoznicima, bankarima i državi“, ekonomista Danica Popović za jedan dnevni list je napisala da je tačno, uglavnom, sve suprotno:
- Uvoznicima više odgovara fiksni kurs, dok kurs koji bi odgovarao svim proizvođačima - jednostavno ne postoji. Pretežno uvoznicima odgovara fiksni, a izvoznicima fleksibilni kurs, to jest trenutni, kako ga zove predsednik DS. Znači, devizni kurs koji on predlaže odgovaraće upravo uvoznicima, tajkunima i građanima bez ušteđevine.
Pokazao da ne zna
Ekonomista Ljubomir Madžar objašnjava za Kurir da je DS bio skoro deset godina na vlasti i imao je više šansi da pokaže šta zna, ume i može. Zato je iznenađen ovim programom nakon duge vladavine u kojoj je DS pokazao šta ne zna i ne ume.
- Ne sviđa mi se insistiranje na državnim kombinatima i preduzećima, to nije u skladu s duhom vremena. Ako je išta iskustveno dokazano, to je da državni sektor u privredi ne može dati dobre rezultate. To što se ne ulaže u agrar država ne rešava svojim ulaganjem, već stvaranjem poslovnog ambijenta - navodi Madžar.
Fiksni kurs loša ideja
Ljubomir Madžar smatra da je fiksni kurs loša ideja jer se svet menja i sve mora da se prilagođava, pa i kurs.
- Fiksni kurs je dobar u kratkim periodima nakon velikih inflacija, da bi se smirile cene, jedno pola godine - dodaje on.
Glavne ideje Đilasovog programa
♦ prioriteti - prehrambena industrija, poljoprivreda, energetika, IT sektor, infrastruktura, zatim izvozne firme
♦ razvojna i izvozna banka
♦ nova državna preduzeća (poljoprivreda)
♦ javno-privatno partnerstvo
♦ ulaganja u samozapošljavanje i razvoj porodičnih firmi (do 10 zaposlenih)
♦ fiksni kurs dinara
♦ plan za ubrzan razvoj prvih 10 gradova u Srbiji
♦ zabrana prodaje poljoprivrednog zemljišta
♦ ukidanje monopola u privredi
♦ restrukturiranje javnih preduzeća
♦ program „10.000 stručnjaka“, kroz koji ćemo školovati uspešnu decu koja žele da rade za državu
♦ nivo izdvajanja poslodavaca za lična primanja zaposle-nih da ne pređe 50 odsto neto zarade
♦ da nema porodice u kojoj niko nije zaposlen
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti