Proizvođači mleka protestovali ispred pokrajinske vlade zbog toga što ih smatraju glavnim krivcima za aferu s mlekom. Šteta zbog Ješića može biti i do 180 miliona evra godišnje

BEOGRAD - Šta ćemo sad!
- Od kako je Goran Ješić, pokrajinski sekretar za poljoprivredu, objavio da je mleko kontaminirano, svakodnevno trpimo enormnu štetu. Prodaja mlekarama je opala i neće biti mogućnosti da naplatimo čak 80 odsto onoga što smo proizveli. Naše krave su zdrave i daju zdravo mleko, a oni nas uništavaju ovakvim izjavama - rekao je za Kurir Milovan Trivunović, farmer iz Titela.

On i njegove kolege proizvođači mleka juče su ispred Vlade Vojvodine prosuli desetine litara mleka i označili pokrajinsku vladu kao glavnog krivca za aferu. Prihodi seljaka mogli bi da budu manji za trećinu, što na mesečno proizvedenih 120 miliona litara znači gubitak do 15 miliona evra, odnosno oko 180 miliona evra godišnje. Ako se na to doda i šteta od izvoza i vraćanja mleka, zatim i opasnost da se već uništeni stočni fond koji broj 450.000 grla smanji i za 50.000 grla do kraja godine (grube procene), dolazi se do nesagledive štete po stočarstvo. To, tvrde stručnjaci, znači da će Srbija biti zavisna od uvoza mleka!

Biće manje krava

Vasa Džigurski iz Centralne asocijacije proizvođača mleka Vojvodine rekao je za Kurir da ih ne zanima politika, ali da će primarni proizvođači najviše platiti.
- Šteta će biti i do 30 odsto jer će nam prihodi biti manji, a troškovi veći. Ovo je urađeno da se nekome napravi šteta, a to su primarni proizvođači. Ko je pokrenuo, sam zna zašto je to uradio svojim ljudima i svom narodu - ojađen je Džigurski.
Proizvođač mleka iz Šajkaša Stanko Pavlović tvrdi da se situacija s mlekom koristi za političko prepucavanje.

- Ovo je strahovit udarac na seljaka i zbog ovoga je mnogo stoke poklano, a biće još više. Da je Ješić iskreno na našoj strani, još bi u septembru digao frku zbog kontaminiranog kukuruza. Ovako je znao da će do ovoga da dođe i sada to koristi u političke svrhe - kaže proizvođač iz Šajkaša Stanko Pavlović.

Pomoći seljacima

Nenad Budimović, samostalni savetnik u Udruženju za poljoprivredu, prehrambenu i duvansku industriju i vodoprivredu, ne veruje u teoriju zavere, ali ističe da je Srbija vrlo interesantno područje, ne samo za uvoz već i za izvoz, jer smo lideri u regionu CEFTA. Zato će cela afera naneti štetu i proizvodnji i izvozu.
Hrvati, Makedonci, Crnogorci imaju slične probleme u industriji hrane, ali nisu, kako kaže, pravili ovakvu buku, samo su rekli da će to srediti, što je trebalo da urade i naše vlasti.

- Uvek mi sebe dodatno okaljamo. Nije jasno zašto je neko pokušao da celu ovu situaciju iskoristi bez ponuđenih rešenja: vi ste krivi i to je to. Ne može Ješić, niti ko drugi sada da kaže - evo problema. Svi su oni znali da je kukuruz problematičan još u oktobru i morali su ovo da spreče - tvrdi on.

On navodi da je nedavno prihvaćen standard da u mleku ne sme biti više od 0,5 mikrograma po kilogramu aflatoksina M1 (kao što je bio slučaj sa Srbijom do maja 2011. godine, prim aut.), a ta granica ne mora da bude 0,05, kao što je kod nas. Budimović ističe da se mora pomoći seljacima jer će im sve ovo izazvati nove troškove i smanjiti proizvodnju mleka, gde već imamo godišnji pad broja goveda 2-5 odsto.

Goran Ješić: Pijem mleko

Goran Ješić je u ime Vlade Vojvodine izjavio da je svaki protest seljaka podržao, pa i jučerašnji, iako mu nije poznato ko je organizator.
- Nikada nisam izjavio da je mleko kancerogeno, već da nije u skladu s propisima. Svojoj deci ne dajem da ga piju, ali ja ga pijem - rekao je on.
Ješić je naglasio da je u čitavoj situaciji dobro to što je problem brzo rešiv, kao i da treba raditi na njegovom rešavanju.

Vučić: Neko će morati da odgovara

Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić kaže da će ministar poljoprivrede Goran Knežević odgovarati ako se pokaže da je kriv za aferu s aflatoksinom. On je dodao i da će za aferu s mlekom morati da odgovaraju i drugi ukoliko se ispostavi da je odgovornost njihova. - Plašim se da inicijator toliko dramatično neodgovornog ponašanja svakako nije bio Knežević - izjavio je on.

Šijaković: Pomažu Hrvatima

Vlasnik mlekare „Sirela“ iz Maglića Slobodan Šijaković kaže da je politika „jako umočila ruke u mleko“. On je rekao da je sve urađeno da bi se rehabilitovao „Dukat“, jer je još u Hrvatskoj utvrđeno da ova kompanija ima zatrovano mleko. Sada su, kako kaže, razni lobiji, pre svega iz Hrvatske, navalili da se mleko u srpskim mlekarama takođe prikaže kao kontaminirano da bi se stavilo u istu ravan s „Dukatovim“.