Knežević: Spreman sam da dam ostavku
BEOGRAD - Ministar poljoprivrede Goran Knežević kaže da je odluka Vlade o povećanju količine aflatoksina u mleku sa 0,05 na 0,5 mikrograma po kilogramu iznuđena odluka, kojom se spasava poljoprivreda i ponavlja da je mleko u rafovima potpuno bezbedno.
"Ako se pokaže da je moja odgovornost najveća, spreman sam da ponesem svu odgovornost i podnesem ostavku", kaže ministar poljoprivrede Goran Knežević i podseća da je o tome obavestio i premijera i vicepremijera Ivicu Dačića i Aleksandra Vučića.
"Za ovo neko mora da preuzme odgovornost - i institucije na čelu sa mnom i neko drugi ko je uzbunjivao javnost", navodi Knežević.
Ministar najavljuje da će se u subotu sastati sa predsednikom SNS i vicepremijerom Aleksandrom Vučićem, kako bi doneli mere o "preuzimanju dela odgovornosti za neke stvari". O tome će, kaže, obavestiti javnost.
"Nismo ni dovoljno glupi, ni dovoljno bogati da možemo da rasipamo naše mleko. Dnevno treba da bacimo 300 do 400 hiljada litara mleka, što je mnogo para, a praktično je ispravno za dve trećine sveta i može se izvoziti", rekao je Knežević, gostujuću u Dnevniku RTS.
Ministar naglašava da je mleko povučeno sa rafova iz preventivnih razloga, jer su analize poklazale da su određene količine aflatoksina na graničnim vrednostima.
"Ni u prethodna dva meseca, ni u prethodnih desetak godina niko nije imao posledice od aflatoksina. Ni u vreme Zorana Đinđića, ni Zorana Živkovića ni kada je Boris Tadić preuzimao odgovornost za javne poslove nismo imali problema sa aflatoksinom", kaže Knežević.
Ističe da će u narednim godinama težiti smanjenju dozvoljene količine aflatkosina u mleku, koja bi posle određenog broja godina trebalo da se vrati na vrednosti od pre dva dana, ali ističe da se prvo mora stvoriti unutrašnja struktura.
"Pre svega, moramo imati Nacionalnu referentnu laboratoriju. Potrošene su desetine miliona evra da se to napravi, prethodna vlast to nije uradila. Predvideli smo neke pare u budžetu i to ćemo uraditi", tvrdi Knežević.
Ministar poljoprivrede je podsetio da je rod kukuruza 2012. godine oko 4 miliona tona, a da najveći broj, od oko 500 hiljada domaćinstava, ima jednu ili nekoliko krava od kojih žive.
"Drže ih u neuslovnim uslovima, vrlo teško je to iskontrolisati, teško je obići sve i posavetovati šta treba da se uradi", rekao je Knežević.
Kaže da rezultati iz Holandije "ništa ne bi rešili" i ističe da mali i srednji poljoprivrednici moraju da prežive.
"U Srednjobanatskom regionu zatvoreno je 15 farmi koje imaju ukupno 33 krave. Taj seljak bi u narednih desetak dana propao i ne bi mogao da preživi ovu tešku situaciju", naveo je Knežević.
Knežević je dodao da je Vlada donela odluku da zatvorenim farmama, kojih ima oko 73 sa oko 1.380 grla, da besplatan kukuruz iz robnih rezervi i zeolit, kako bi "u najkraćem mogućem roku izleče svoje krave i da dobijaju zdravo i kvalitetno mleko".
"Pomagaćemo naše poljoprivrednike koja su zatvorene farme tako što ćemo isplaćivati premijer za mleko, a mlekare će otkupljivati njihovo mleko", objasnio je Knežević.
Knežević je podsetio da su referentne ustanove koje se bave zdravstvom - Ministarstvo zdravlja, Batut i VMA - zaključile da nivo aflatoksina od 0,5 ili 0,05 ne utiče na zdravlje ljudi.
SAMO MIRNO, POBEDIĆE SRBIJA, KAO I UVEK! Predsednik Vučić o naslovnoj strani "Danasa": Propadaju im besmisleni protesti, lagaće sve više