U Srbiji, prema rečima ministra građevine Velimira Ilića, ima oko 1,3 miliona objekta za koje nije izdata građevinska, odnosno upotrebna dozvola

BEOGRAD - Poslanici nastavili raspravu o zakonu o legalizaciji, za koji opozicija tvrdi da je neustavan, a vlast da će uspostaviti pravnu sigurnost u prometu nekretnina.

Prema Predlogu zakona o posebnim uslovima za upis prava svojine na objektima izgrađenim bez građevinske dozvole nisu predviđeni nikakvi troškovi i naknade za upis objekata, a građani će plaćati samo izradu geodetskog snimka, ukoliko je nemaju od ranije, što košta oko 10.000 dinara.

U Srbiji, prema rečima ministra građevine Velimira Ilića, ima oko 1,3 miliona objekta za koje nije izdata građevinska, odnosno upotrebna dozvola.

Ilić je u nastavku načelne rasprave o predloženom zakonu o posebnim uslovima upisa prava svojine na objektima izgrađenim bez građevinske dozvole pozvao poslanike da prihvate taj zakon, a da zatim zajedno rade na novom zakonu o planiranju i izgradnji, jer zbog važećeg, koji je, kako je naglasio, proglašen neustavnim, u Srbiji mnogo toga stoji.

Svi koji imate ideje, dodjite kad god hoćete da zajednički napravimo dobar zakon”, rekao je Ilić. On je ukazao da to traži i Evropska unija i podsetio da je Srbija prva na listi nelegalno izgradjenih objekata u Evropi.

Ministar je takođe ukazao da do sada ima oko 700.000 prijavljenih slučajeva nelegalne gradnje, ali da građani nemaju novca da plate legalizaciju i da će zato, ukoliko se taj problem reši, to biti veliko pomak.

Zakon o legalizaciji, dodao je Ilić, neće rešiti sve problem, ali će rešiti mnoge. Ilić je rekao i da su mnogi amandmani prihvaćeni, da su mnoge poslaničke grupe ponovile skoro iste amandamne i da je “uticano da se oni prhvate”.

“Nije dobro što se o Zakonu o planiranju i izgradnji priča i što je neustavam, što je zbog njega stala gradnja u Srbiji, do donošenja novog. Pozivan sve poslaničke grupe da daju predloge, da napravimo zakon koji će trajati 20-30 godina, a ne da ga menjamo svako malo”, rekao je Ilić.

U nastavku rasprave, koja je počela u petak, poslanik SPS Aleksandar Antić rekao je da će zakon, za koji veruje da će biti usvojen, omogućiti građanima da reše takvu vrstu problema vlasništva nad objektom, istakavši da se zakon ne odnosi na tajkune i velike biznismene.

Poslanik DS Janko Veselinović, međutim, smatra da je predloženi zakon prevara, jer ne omogućava legalizaciju već upis nelegalnog objekta i uspostavljanje obaveze građana da plaćaju porez.

"To nema nigde u svetu", rekao je Veselinović, dok je njegovom kolegi iz LDP Zoranu Ostojiću, koji je ukazao da predlog zakona predviđa da se upiše pravo na tuđem zemljištu, ministar Ilić je odgovorio da će biti prihvaćen amandman koji uopravo taj član zakona usvaja i da zato nema potrebe da se o tome dalje raspravlja.

Poslanici opozicije su u raspravi 8. marta ocenili da je predloženi zakon politički zakon za jednokratnu upotrebu i najavljuje izbore, da će "pasti pred Ustavnim sudom kao zrela kruška" i da je "čudo neviđeno" jer građani ne dobijaju ništa, sem jedne "velike prevare i prazne priče".