Pomoću Kurirovih saveta vaše pripreme za polaganje prijemnog ispita trajaće kraće, a stres ćete svesti na najmanju moguću meru

Rokovi za upis na fakultete i u srednje škole sve su bliži, a različita anketiranja pokazuju da se više od 50 odsto maturanata odlučilo za samostalno spremanje prijemnih ispita. Bez obzira na to da li će se budući brucoši odlučiti za tu opciju ili će odabrati učenje s društvom u školi, privatnog profesora ili odlazak na pripreme u organizaciji fakulteta, treba da budu sigurni da su odabrali adekvatan metod, stil učenja, navike i uslove koji im odgovaraju.

Većina psihologa se slaže s mišljenjem da je učenje prvo najteže oblasti zapravo najbolji metod, jer će, kad je budući brucoš savlada, dobiti polet i motivaciju za nastavak savladavanja gradiva koje će mu biti mnogo lakše.Da biste bez panike i straha dočekali testiranje stečenog znanja i vrlo brzo i kvalitetno postigli željene rezultate, usvojite sledeće savete Kurira.

Odredite svoj stil rada

- Vizuelni stil - ovaj tip pamti definicije i činjenice jedino kad ih predstavi specifičnom šemom ili slikama. Koristi flomastere, boje, podvlači reči i na taj način uspeva da sve nacrtano zapamti bez problema.

- Auditivni stil - prisustvo predavanjima je od najveće koristi ovom tipu, koji čita naglas, pravi audio-zapis sebe dok uči ili profesora koji mu predaje.
- Socijalni stil - najbolje uči u društvu, usvaja ne samo znanje koje je samostalno stekao već i koncepte prijatelja koji je gradivo razumeo na svoj način. U razmeni informacija leži uspeh ovog metoda.

- Logički stil - ovaj tip novoj informaciji pristupa s dubljom pažnjom, međusobno povezuje informacije i traži logički princip koji im je u osnovi.

Učite uvek u isto vreme

Za početak se izolujte u nekom mirnom kutku svoje kuće. Povedite računa o udobnosti, rasveti i sobnoj temperaturi. Nabavite grickalice i osveženje na vreme, kako ne biste prekidali učenje. Važno je da ne odlažete početak priprema za prijemni ispit i da ostavite dovoljno vremena za ponavljanje lekcija i za „sleganje“ gradiva. Napravite dnevni plan sa željenim tempom napretka u savladavanju neophodnih informacija, a da biste ga ispunili, bitno je da učenje uvek započinjete u isto vreme. Prvo sve pročitajte s razumevanjem, kako biste se upoznali s problematikom. Krenite s najtežim delom, da ga ne biste odlagali i na kraju samo ovlaš preleteli.

Zaboravite na stav „ja to ne mogu“

Vodite beleške, a nakon svake pređene celine zapišite reference, ideje, teze i asocijacije koje će vam kasnije služiti kao podsetnik. Pravite često pauze u učenju, jer umorni nećete daleko stići.

Najvažnije od svega je da ne izgubite motivaciju i da vam je pred očima konstantno slika uspeha. Verujte u sebe i trud koji ste uložili u pripremu prijemnog ispita, jer pozitivan stav je onaj koji će vam olakšati odlazak na fakultet. Svi pedagozi i psiholozi slažu se s mišljenjem da sa stavom „ja to ne mogu“ sigurno ništa nećete uspeti!