U narednih nekoliko dana biće privedeno na desetine odgovornih za zloupotrebe u „Azotari“, „Galenici“ i RBV. Policija okončala istragu i pribavila dokaze protiv onih koji su na bilo koji način učestvovali u malverzacijama i time doveli do propasti preduzeća

BEOGRAD - Bez milosti!

Rezultati borbe protiv korupcije biće vidljivi već u narednih nekoliko dana, kad će biti uhapšeno na desetine odgovornih za malverzacije u „Azotari“, „Galenici“ i Razvojnoj banci Vojvodine, saznaje Kurir!

Kako saznajemo, Radna grupa uprave Kriminalističke policije završila je istragu i razotkrila sve odgovorne za zloupotrebe u ovim preduzećima.

- Istraga je privedena kraju i otkriveni su svi koji su na bilo koji način učestvovali u malverzacijama kojima su „Azotara“, „Galenika“ i Razvojna banka Vojvodine oštećene za višemilionske iznose. Poznati su svi akteri ovih pljački, kao i načini na koje su one vršene. Policija ima sve potrebne dokaze i ovih dana će uslediti hapšenja odgovornih - kaže izvor Kurira blizak istrazi.

Podsetimo da je prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić pre nekoliko dana najavio žestok obračun s korupcijom.

- Narednih dana i nedelja građani će moći da vide žestok talas borbe protiv korupcije, rezultate tog talasa, koji niko neće moći da zaustavi ma koliko laži i izmišljotina govorili svaki dan - izjavio je Vučić i dodao da će uskoro biti rešene i sve sporne privatizacije.

1. Afera „Azotara“

Zbog malverzacija prilikom prodaje mineralnog đubriva u kojima je država oštećena za 4,5 miliona evra, u novembru prošle godine uhapšeni su bivši ministar poljoprivrede Saša Dragin, vlasnik konsultantske kuće „Ces Mekon“ Zvonimir Nikezić i još sedam osoba. Radosav Vujačić, bivši predsednik Upravnog odbora „Azotare“, i njegov kum Mihajlo Grujić, bivši zamenik direktora, osumnjičeni su da su uzeli mito od dva miliona evra kako bi firmi iz Čačka omogućili da dobije neregresirano đubrivo vredno više od 15 miliona evra bez obezbeđenih sredstava za plaćanje.

Oni se sumnjiče da su omogućili vlasnicima više od 10 privatnih preduzeća da na nezakonit način nabave regresirano đubrivo iz „Azotare“. Kako se pretpostavlja, preduzećima, koja prema uredbi Vlade na to nisu imala pravo, prodavali su regresirano đubrivo, ali i đubrivo koje te firme nisu nikad plaćale. To je bilo omogućeno dogovorom vlasnika firmi i čelnika „Azotare“, a da bi zameli trag pljački, sve to su radili preko posrednika - zemljoradničkih zadruga. Samo u ovim transakcijama država je oštećena za 470 miliona dinara.

U okviru iste istrage, u decembru prošle godine uhapšeno je još osam osoba zbog sumnje da su nezakonitom prodajom regresiranog mineralnog đubriva oštetile budžet Srbije za oko 184 miliona dinara.

U februaru ove godine uhapšeni su i vlasnici „Vulin komerca“ Dragan Vulin i „Mlinko amosa“ Dragan Petrović, koji su osumnjičeni da su oštetili budžet Srbije za gotovo sto miliona dinara, a pančevačku „Azotaru“ za više od 260 miliona dinara.

U februaru ove godine „Azotaru“ je potresla i afera sa preprodajom merkantilne pšenice, na kojoj je ta fabrika izgubila oko 18 miliona evra.

Država oštećena do 22,5 miliona evra

azotara.jpg
Zorana Jevtic 



2. Afera „Razvojna banka Vojvodine“

Zloupotrebama u Razvojnoj banci Vojvodine (RBV) odobravanjem sumnjivih kredita uz urgenciju političara i biznismena u „nečijim“ džepovima završilo je više od 130 miliona evra. Pozajmice su dobijale firme koje su bile u gubicima ili nisu imali čime da garantuju da će ih vratiti.

Novac od kredita su sklanjali na razne račune, kojima je teško ući u trag, a onda su ga delili sa onima koji su im pomogli da ga dobiju. Među korisnicima kredita bez adekvatne garancije našla se i Demokratska stranka, koja je od RBV dobila kredit od 360 miliona dinara za troškove kampanje, uz mesečnu kamatu od 1,4 odsto i administrativnu zabranu na stranačkom računu kao sredstvom obezbeđenja.

Policija istražuje i kakvu je ulogu u uzimanju kredita imao Dušan Elezović, predsednik Izvršnog odbora DS.

Država oštećena do 130 miliona evra



3. Afera „Galenika“

Ispostavilo se da je 2010. u „Galenici“ napravljen minus od 14 miliona evra, a objavljeni su i ugovori po kojima „Galenika“ za uvoz lekova plaća „Velefarmu“ proviziju od 4,5 odsto, iako je lekove mogla sama da uvozi. Takođe, „Galenika“ je uzela pod zakup prostorije firme Radoslava Laleta Sekulića u Ivanjici i u nju je uložila nekoliko miliona evra.

Sekulić je kasnije tu firmu stavio pod hipoteku i uzeo kredit od Agrobanke. Pretpostavlja se da je sve to bio dogovor između „Galenike“, „Habitfarma“ i Agrobanke. Sumnjiva je i saradnja s „BG farmom“, koja je zajedno sa „Velefarmom“ ostala dužna „Galenici“ oko 90 miliona evra. Kraj 2010. „Galenika“ je dočekala sa gubitkom od 14 miliona evra.

Primer rasipništva je i izrada 11 skulptura čija je vrednost više od milion evra. Zbog mnogih malverzacija početkom februara Radna grupa uprave Kriminalističke policije saslušala je bivšeg direktora „Galenike“ Nenada Ognjenovića. Posle njegove smene sredinom 2011. vođenje fabrike preuzeo je Dejan Backović. Nenaplaćena potraživanja na kraju 2011. iznosila su oko 86 miliona evra.

Ukupni manjak do 120 miliona evra