Najveći rabat je na pecivu i hlebu i ide do 60 odsto, a ništa bespoštednije dranje nije ni na mesnim prerađevinama

BEOGRAD - Dranje.
Trgovačke marže na hranu idu i do 60 odsto! Najveće su na pecivo, hleb, meso i mesne prerađevine, slatkiše, robne marke trgovačkih lanaca.

Goran Papović, predsednik Upravnog odbora Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), kaže da vlasnici trgovina imaju svoju proizvodnju, pa mogu da naduvaju marže i do 60 odsto. Država je, kako kaže, probala da ih ograniči, ali svi pokušaji su pali u vodu.

On ističe da su marže za hleb veće od 40 odsto, a visoke su i za meso i mesne prerađevine, konditorsku robu... Znatne su i za robne marke trgovačkih lanaca, koje zauzimaju sve više mesta na rafovima. Papović smatra da se zarada trgovaca može smanjiti jedino zdravom konkurencijom, a to mora da obezbedi Ministarstvo trgovine tako što će sprečiti us­lovljavanje ulagača kad oni žele ovde da zgrade pro­dajni objekat.

- Dokaz da nas trgovci pljačkaju jeste i to što su cene u centru gradova i na prometnijim mestima najviše, umesto obrnuto, jer kod nas ne postoji zakon ponude i potražnje, nema konkurencije - ističe Papović.

Vera Vida iz Centra potrošača Srbije kaže da bezbroj primera govori da su marže prevelike. Tako negde čokolada „milka“ košta 95 dinara, a negde 125, a njena realna cena je možda 80 ili 85 dinara.

- Marže za hranu u proseku se kreću od 20 do 30 odsto, prosečna maloprodajna marža je 20, a veleprodajna 16 odsto. U Evropi i svetu su samo nekoliko procenata - podseća ona.Vida navodi da im javljaju građani koji su kupili patike za 8.000 dinara u inostranstvu, a ovde koštaju 12.000 ili 14.000.

Navuku, pa oderu

Najnovije istraživanje Asocijacije potrošača Srbije (www.apos.org.rs) pokazalo je da trgovine navlače kupce nižom cene neke robe, a onda ih oderu na visokim cenama dugih proizvoda. Pitanje je samo, kako kaže Igor Ivanovski iz Asocijacije potrošača Srbije, koja trgovina je izabrala koju robu, princip je isti.

Ministarstvo: Stiže jeftinija roba

Vladimir Matović, savetnik ministra trgovine, kaže da su marže rezultat konkurencije i zato je Ministarstvo uklonilo barijere koje su mogle da spreče dolazak trgovina, a neke od njih su već najavile ulaganje.

- Država je prestala da administrira u oblasti cena, ali čini sve da obezbedi građanima da zadovolje osnovne životne potrebe na pristupačan način. Trgovci i proizvođači će odrediti artikle koje će učiniti maksimalno pristupačnijim u odnosu na sličnu robu - naveo je on i dodao da će se posebno označene namirnice pojaviti u drugoj polovini marta.

Marže

♦ hranado 60 odsto
♦ pecivodo 60 odsto
♦ hlebdo 40 odsto

Raspon cena

♦ tunjevina55-110 dinara
♦ oslić380-600 dinara
♦ čokolada80-120 dinara
♦ čaj36-54 dinara
♦ kafa180-240 dinara
♦ hleb30-50 dinara
♦ mleko80-110 dinara
♦ „milka“95-125 dinara