Ubili se od posla: Srbija povlači ekonomske diplomate
BEOGRAD - Ekonomske diplomate koje nisu dobro radile svoj posao biće povučene, a ostali moraju da imaju konkretne zadatke koje će morati efikasnije da izvršavaju u korist srpske privrede, rečeno je danas na skupštinskom odboru za privredu.
Biće povučene određene ekonomske diplomate, zbog nezadovoljstva njihovim radom, rekao je državni sekretar u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine Dragovan Milićević i naglasio da oni moraju da povezuju srpska preduzeća sa velikim kompanijama iz drugih zemalja.
Predstavnici domaćih kompanija takođe moraju da se više uključe u delegacije koje predvode ministri kada su u poseti inostranstvu, kazao je Milićević.
Sve to je potrebno da bi Srbija više izvozila domaće proizvode, jer je naša zemlja sada jedna od najzatvorenijih država po izvozu roba i usluga, što mora de se promeni da bi srpska privreda opstala i razvijala se, naglasio je Milićević i dodao da je najvažnije na razne načine podržati izvoz, jer naša privreda „ne može da preživi, ako bude radila samo za domaće trižište „.
On je naveo da je godišnja vrednost srpskog izvoza oko 16 milijardi evra i naveo da na primer Češka, samo od izvoza automobila, ostvaruje godišnji prihod od oko 26 milijardi evra. Milićević je ukazao da je jedna od najvažnijih stvari i suzbijanje „sive ekonomije“ u zemlji.
Ekonomske diplomate moraju konačno da budu u funkciji srpske privrede, rekao je poslanik SNS-a Miodrag Nikolić i dodao da oni koji su nekompetentni moraju da se povuku ili zamene, a da ostali moraju da dobiju konkretne zadatke koje će izvršavati da bi Srbija povećala spoljnotrgovinsku razmenu sa drugim državama.
Na odboru je rečeno i da ekonomske diplomate ne treba da obavljaju deo posla za koji su zaduženi srpski ambasadori u inostranstvu, niti da se preklapaju sa poslovima koje vrši srpsko Ministarstvo spoljnih poslova. Na skupu je istaknuto da uvoznički „trgovački lobi“ u Srbiji ostvaruje velike profite i marže od 100 ili 300 odsto.
Zoran Pralica iz SNS-a je ukazao da se cene prehrambenih proizvoda između pojedinih marketa razlikuju i do 40 odsto i da su znatno niže cene u velikim hipermarketima, ali da oko 80 odsto građana nema mogućnost da kupuje na veliko u tim marketima.
Pomoćnik ministra finansija i privrede Mišela Nikolić upoznala je članove Odbora sa planovima za Železaru Smederevo i naglasila da će proizvodnja u tom preduzeću početi 1. aprila, a da se za ""Galeniku"" do kraja marta očekuju konkretne ponude za strateško partnerstvo.
Govoreći o preduzećima u restrukturiranju, ona je navela da neće više biti novca za“ gašenje požara“ u tim preduzećima koji će biti uplaćivani za zdravstveno osiguranje zaposlenih, već da te kompanije to same moraju da uplaćuju ili da se nađe neko drugo sistematsko rešenje.
Na odboru je rečeno da sve više privatnih firmi traži pomoć države i da će možda doći i do reprivatizacije nekih od njih. Pojedini članovi odbora su takođe ocenili da je Agencija za privatizaciju najodgovornija za 90 odsto slučajeva neušnih privatizacije i da državni kapital u preduzećima mora bolje da se kontroliše.
Na sednici je najavljeno i da će nacrt novog zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima za nedelju dana biti na sajtu resornog ministarstva i da se za 20 dana očekuje još jedna javna rasprava o tome.
Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva Tomislav Šubaranović naglasio je da se vodilo računa da tim zakonskim aktom budu privučene investicije u rudarstvo i geologiju, a da država zadrži kontroloni paket, na šta je tokom rasprave bilo najviše primedbi. Poslanik SPS-a i savetnik premijera Srbije Petar Škundrić istakao je da je Srbija evropski i svetski prvak po zalihama litijuma i bora, čija eksploatacije može doprineti privrednom preporodu zemlje.
Srbija međutim, kako je rekao, u narednih 10 godina neće biti u mogućnosti da sama uloži veliki novac u te i slične projekte u rudarstvu , zbog čega su nam neophodna strateška partnerstva sa stranim kompanijama i stimulativan zakonodavni okvir za tu oblast.
Govoreći o regionalnom razvoju Srbije, pomoćnik ministra za regionalni razvoj i lokalnu samoupravu Dejan Radulović je naveo da su istočni i južni, nanerazvijeniji delovi Srbije i da je razlika između najnerazvijenije i najrazvijenije opštine u Srbiji 1:11, a između regiona 1:5.
On je naveo da je u poslednje vreme, zahvaljujući ulaganjima i merama podsticaja u nerazvijenijim delovima Srbije, došlo do smanjenja broja opština koje se smatraju najnerazvijenijim i davastiranim, ali je istovremeno smenjen i broj najrazvijenijih lokalnih samouprava.
Među najnerazvijenije opštine u Srbiji spadaju Bosilegrad, Preševo, Bujanovac, Medveđa, dok je Beograd najrazvijeniji.
Skupštinski odbor za privredu usvojio je izveštaje o radu ministarstava za regionalni razvoj i lokalnu samoupravu, prirodne resurse, rudarstvo i prostorno planiranje, spoljnu i unutrašnju trgovinu i telekomunikacije i Agencije za privatizaciju u poslednja tri meseca prošle i januar ove godine.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana