Dušan Bajatović: Stranci hoće da me sklone
Direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović i predsednik Upravnog odbora ruskog „Gasproma“ danas stavljaju potpis na ugovor o isporuci ruskog gasa koji će Srbiji obezbediti energente po niskoj ceni. Za srpsku stranu, kaže Bajatović u intervjuu za Kurir, ovaj dil je i te kako povoljan.
- Na ovaj način smanjili smo cenu uvoznog gasa za srpsko tržište za stotinak dolara, očekujemo da prosečna cena bude oko 370 dolara.
♦ Hoće li, dakle, gas pojeftiniti za građanstvo?
- U ovom momentu nema uslova da gas pojeftini jer je ta cena još uvek znatno niža od tržišne - cena za domaćinstva je trenutno oko 350 dolara.
♦ Ko će onda osetiti koristi od ovog ugovora s „Gaspromom“?
- Država će imati smanjen devizni odliv, „Srbijagas“ će biti u mnogo manjim gubicima. Veoma je važno to što na ovaj način dobijamo maksimalnu fleksibilnost, u svakom momentu možemo da povučemo onoliko gasa koliko nam treba, iako se dodatne količine uvek naplaćuju skuplje.
♦ Šta se dešava s početkom izgradnje Južnog toka?
- Mi smo uveliko u pripremama za izgradnju Južnog toka. Uradili smo ekološke i geodetske analize, trasa je tačno određena, ovih dana će biti gotov generalni projekat, do 30. juna će biti gotov glavni projekat. Sve je to ogroman posao, svi ti projekti su živa priprema, ali narod najviše zanima kad ćemo da počnemo da „kopamo“. Počećemo da kopamo krajem ove godine.
♦ Hoće li gas pojeftiniti kad poteče Južnim tokom?
- Da, od 2015. imaćemo jeftiniji gas jer će uslovi za snabdevanje biti još više tržišni, a cena transporta će biti niža.
♦ Državna revizorska institucija u svom izveštaju navodi da su pronađene mnoge nepravilnosti u poslovanju „Srbijagasa“. Otkud to?
- Nekoliko meseci trajala je medijska priprema za to da će u „Srbijagasu“ biti pronađen neki kriminal. I sad kad je državni revizor rekao da nema kriminala, ali ima problema, biće podneta prekršajna prijava, e sad to kao ne valja i to treba da istraži tužilaštvo. Ne možemo tražiti da nezavisni organi pišu izveštaje koji se nekome sviđaju.
♦ Mislite da Zorana Mihajlović ima nešto lično protiv vas?
- To ću radije podvesti pod želju da se radi što bolje i što transparentnije, mada mi već sada radimo transparentno i dobro. Revizor je u izveštaju rekao da nisu raspisani tenderi za 22,2 milijarde dinara i to je tačno. Reč je uglavnom o bankarskim kreditima, gde je „Srbijagas“ hteo da obezbedi likvidnost i nismo imali vremena za tender, a oko osam milijardi su strateška partnerstva i tu smo se držali mišljenja Ministarstva finansija. Revizor ne kaže da misli da je neko nešto ukrao, već da je mogla biti primenjena druga procedura.
♦ Neki su vas čak pozivali i da date ostavku?
- Nisam ja to tako razumeo, ali razumem i znam da mnogima smetam. Zato sam vrlo često meta kojekakvih.
♦ Kome smetate?
- Mnogima. Neki su s političke scene, neki iz biznisa, neki su stranci. Ali ja neću da se predam bez borbe. Nemoguće je da me ovako napadnu i da ja prihvatim da, navodno iz moralnih razloga, treba da odem kao lopov. Ja to, jednostavno, nisam!
♦ Smetate im zato što nećete da uradite - šta?
- Ne znam, ne uklapam se u njihove planove. Nekome isključite gas, neko ne dobije posao na tenderu pa je besan na vas. Neki stranci imaju druge planove ovde: nekima smeta ako Srbija napravi četiri velike gasne centrale, jer je pitanje koliko će gasa ostati za neke druge države u okruženju.
♦ Ili za drugi projekat gasovoda?
- Da, ako mi napravimo Južni tok, da li onda ima smisla razmišljati o Nabuku? Neki me napadaju da sam „ruski čovek“. Nisam ruski čovek, ja sam Srbin. Neki misle da sam previše stvari stavio pod svoju kontrolu, jer nije to samo „Srbijagas“ nego i upravljanje „Azotarom“, Staklarom, „Agroživom“ i drugim kompanijama koje sada treba da prodamo. A da vas podsetim da sam ja običan državni činovnik kojeg Vlada može da razreši.
♦ Da li je to onda pritisak na SPS u okviru priča o rekonstrukciji Vlade?
- SPS nema nikakve veze sa onim što sam ja radio. Nije moja partija ni za šta odgovorna, valjda sam ja odgovoran. Ni o čemu se nisam konsultovao s partijom, nego sa ljudima u Vladi Srbije.
Napravićemo modernu gasnu kompaniju
- Želimo da „Srbijagas“ organizujemo po principu savremenih gasnih kompanija u Evropi. Što se tiče supsidijara „Srbijagasa“, svi koji se razumeju u trgovinu gasom znaju da nijedan dinar od troškova koje je „Srbijagas“ imao u poslu tih firmi nije prenet na kupca. U toku ove godine „Azotara“, „Agroživ“ i MSK više neće biti u sastavu „Srbijagasa“. Posle toga moramo da uradimo finansijsko restrukturisanje i da odredimo šta će biti javni dug, šta kupci moraju da plate a šta će ići na račun „Srbijagasa“.
Izvozićemo struju
♦ Šta su planovi „Srbijagasa“?
- U planu je izgradnja četiri gasne centrale u Novom Sadu, u Nišu i na Novom Beogradu. U ovom trenutku je nedostatak električne energije relativno veliki, ruski partner bi se tu obavezao da uloži oko 50 odsto sredstava i da obezbedi dugoročne isporuke gasa po specijalnoj ceni. Time bi Srbija postala izvoznik električne energije i to bi bili dobri međunarodni poslovi.
Dovešću Putina u Srbiju
♦ Hoće li Putin doći povodom početka izgradnje Južnog toka?
- Putin će sigurno doći jer će Srbija uskoro moći da potpiše ugovor o strateškom partnerstvu s Rusijom, što bi nama politički i ekonomski odgovaralo. Ekonomska razmena je povećana, Južni tok se radi...
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore