Ova vlada funkcioniše na temelju dogovora o značajnim pitanjima, a to je dobra osnova za boljitak u svim oblastima

BEOGRAD - Investicije neophodne!
Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović u svom prvom intervjuu ekskluzivno za Kurir govori o stanju ljudskih prava u Srbiji.

Kako ocenjujete stanje ljudskih prava u Srbiji? Da li je nova vlada u ovoj oblasti napravila neke rezultate?
- Ova vlada funkcioniše na temelju dogovora o značajnim pitanjima, a to je dobra osnova za napredak u svim oblastima, pa i u oblasti ljudskih prava. U avgustu 2012. godine formirana je Vladina Kancelarija za ljudska i manjinska prava i tada su pokrenute brojne aktivnosti za donošenje Strategije za borbu protiv diskriminacije,

Akcionog plana za sprovođenje Strategije za unapređivanje položaja Roma, redovno smo izveštavali međunarodna ugovorna tela, a intenzivno smo se bavili rešavanjem konkretnih problema s kojima se u svakodnevnom radu susreću nacionalni saveti nacionalnih manjina.

Koja su najkritičnija područja za stanje ljudskih prava u Srbiji?
- Ključni problem Srbije danas je oblast ekonomije i tu se generišu najveći problemi i za ostvarivanje osnovnih ljudskih prava. Neostvarivanje prava na rad i prava na isplatu zarade neminovo dovode do siromašenja porodica i pojedinaca. U siromaštvu je ostvarivanje većine ljudskih prava u visokom riziku.

Kako to poboljšati, šta je rešenje?
- Najbolji lek je poboljšanje zaposlenosti stvaranjem ambijenta koji će privući investicije, i to je za Srbiju pitanje svih pitanja. Važno je i da se antidiskriminaciona politika više sprovodi na lokalnom nivou, u što većem broju opština u Srbiji, a posebno u nerazvijenim opštinama, gde su rizici za ostvarivanje ljudskih prava i najveći.

Bili uvek tamo gde je najteže

♦ Vi ste i predsednica Odbora za socijalnu politiku i lokalne inicijative SDPS, kako vidite ulogu vaše stranke u borbi za ljudska prava u Srbiji?
- Stranka je sa svojim predsednikom Ljajićem postala prepoznatljiva po brojnim konkretnim aktivnostima koje su doprinele boljoj zaštiti prava najugroženijih društvenih grupa, siromašnih, dece, osoba sa invaliditetom, žena... Svi se sećaju kampanja o značaju tolerancije u Srbiji koje smo pokretali. Bili smo uvek tamo gde je najteže, bavili smo se poslovima koji su za druge bili nedovoljno „moćni“...