Usvojen Marijin zakon
BEOGRAD - Krivično delo pedofilije i silovanja maloletnika ubuduće neće moći da zastari, pooštrene mere protiv pedofila i silovatelja primenjivaće se i 20 godina nakon odsluženja zatvorske kazne, a biće formirana evidencija pedofila sa DNK podacima, predviđeno je "Marijinim zakonom" koji je Skupština Srbije danas usvojila.
Usvajanje novih zakonskih rešenja o posebnim merama za sprečavanje vršenja krivičnih dela protiv polne slobode prema maloletnim licima, poznatijim kao "Marijin zakon", inicirao je Slobodan Jovanović, otac osmogodišnje devojčice Marije koja je 2010. godine silovana i ubijena, a njihovo donošenje podržalo je 173 poslanika.
Njima je predviđeno da sud silovatelju ili pedofilu ne može ublažiti kaznu, niti izreći uslovni otpust.
Počinioc tog krivičnog dela nakon izdržane kazne imaće obavezu da se javlja policiji i drugim nadležnim institucijama, a biće mu zabranjeno da posećuje mesta na kojima se okupljaju maloletnici poput vrtića, škola, školskih dvorišta, igrališta i dečjih manifestacija, a u obavezi je da posećuje profesionalna savetovališta i ustanove.
Novi zakon propisuje obavezu javljanja o promenama prebivališta i boravišta ili radnog mesta i putovanja u inostranstvo i to u roku od tri dana.Te mere će se sprovoditi najduže 20 godina nakon izvršene kazne zatvora.
Novina je i vođenje posebne evidencije lica osuđenih za krivično delo narušavanja polne slobode protiv maloletnika, sa podacima o DNK profilima osuđenih, a ta evidencija se vodi trajno i ne može se brisati.
Podaci iz te evidencije mogu se dati sudu, javnom tužiocu i policiji u vezi sa krivičnim postupkom koji se vodi, a na obrazložen zahtev i državnom organu, preduzeću, ako još traju pravne posledice osude, dok su državni i drugi organi, kao i pravna lica i preduzetnici dužni da zatraže podatak da li se neko ko treba da zasnuje odnos kod njih i da obavlja poslove sa maloletnicima nalazi u evidenciji.
Zakon se primenjuje na one koji su prema maloletnicima počinili krivična dela silovanja, obljube nad nemoćnim licem i detetom, obljuba zloupotrebom položaja, nedozvoljene polne radnje, podvođenje i omogućvanja vršenja polnog odnosa, posredovanje u vršenju prostitucije, prikazivanje, pribavljanje i posedovanje pornografskog materijala i iskorišćavanje maloletnig lica za parnografiju…
Onima koji su počinili ta krivična dela prestaje obavljanje javne funkcije, radnog odnosa koje se odnosi na rad sa maloletnicima, zabrana sticanja javnih funkcija, zabrana zasnivanja radnog odnosa koji podrazumeva rad sa maloletnicima i te mere takođe taju 20 godina.
Poslanici izglasali još tri pravosudna zakona
Skupština Srbije usvojila je novi zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalom koji predviđa da se postupak za trajno oduzimanje imovine pokreće tek nakon pravosnažnosti presude, kao i još dva pravosudna zakona. Predlog zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela kojim se izbegava paralelno vođenje postupka za oduzimanje imovine i krivičnog postupka, što je važno i za poštovanje pretpostavke nevinosti, podržalo je 135 poslanika. Novi zakon je donet jer se izmenom prethodnog iz 2008. godine moralo interevenisati u više od polovine odredbi, pa je odlučeno da se izradi novi tekst zakona. Ovaj propis predviđa i veća ovlašćenja i odgovornosti Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom, a precizira se i postupak oduzimanja imovine, odnosno kada se imovina oduzima privremeno, a kada trajno. Skupština Srbije usvojila je i izmene Zakonika o krivičnom postupku (ZKP) kojima se ukida odredba da advokati moraju da imaju najmanje pet godina radnog iskustva u krivičnim postupcima za dela za koja je zaprećena kazna od 10 ili više godina. Izmenama ZKP svi advokati će biti izjednačeni u pogledu mogućnosti da budu branioci u krivičnom postupku, jer nema garancija da je advokat apriorno kvalitetniji branilac ako ima taj staž, navodi se u tom zakonu. Predviđeno je i da branioca može da zameni advokatski pripravnik u postupku za krivična dela za koje je propisana kazna zatvora do pet godina. ZKP je na snazi te od januara 2012. godine. Poslanici su usvojili i izmene Zakona o oganizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala kojima su utvrđeni nadležni specijalizovani državni organi za otkrivanje, krivično gonjenje i suđenje za teška krivična dela. U tom zakonu utvrđuju se nadležnosti u postupcima za krivična dela organizovanog kriminala, visoke korupcije i teška krivična dela. Ovim zakonom je preciziran veći broj krivičnih dela i usaglašava se sa izmenama Krivičnog zakonika. Takođe, usvojeni zakon je bilo neophodno usaglasiti sa Zakonom o tajnosti podataka koji se odnosi na službenu tajnu.
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila