Transplatacija srca uskoro i u Srbiji
BEOGRAD - Dva tima Kliničkog centra Srbije, jedan u Hanoveru, drugi u Zagrebu, ove nedelje završavaju edukaciju za transplantacije srca. Za mesec dana trebalo bi da stignu i aparati za potporu, koji se nekoliko dana posle zahvata koriste za ispomoć presađenom srcu.
Posle toga ostaje samo da se sačeka odgovarajući donor. Već potpuno pripremljeni za transplantaciju, tuđe srce u KCS trenutno čekaju dva pacijenta, a na spisku su i dva potencijalna kandidata, koji bi tek trebalo da prođu pripremu.
Koliko bi čekanje odgovarajućeg donora moglo da potraje, ne može ni da se pretpostavi. Profesor dr Miljko Ristić, kardiohirurg i direktor KCS, međutim, ima rezervni plan: ako srca dvojice pacijenata pripremljenih za transplantaciju popuste pre nego što se pojavi organ, oni će biti priključeni na specijalne pumpe koje bi trebalo da im omoguće da sačekaju donore.
"Trenutno se u centru u Hanoveru edukujemo za upotrebu aparata za potporu tokom transplantacije i time se naša obuka završava", kaže za „Novosti“ profesor dr Miljko Ristić i dodaje: "Nas petoro je ovde: kardiolog, anesteziolog, dva hirurga i perfuzer. Druga, takođe petočlana ekipa je u Zagrebu, a jedan hirurg je na edukaciji u Barseloni."
Poslednja transplantacija srca kod nas je urađena 1999. godine u Institutu „Dedinje“. Od tada pacijenti koji moraju na ovaj zahvat idu u inostranstvo. Pod uslovom da sami obezbede novac, jer zdravstveno osiguranje, ni u jednom slučaju, pa ni kada su pacijenti deca, ne pokriva troškove ovog zahvata. Zato su porodice najčešće prinuđene da mole za pomoć.
"Ne postoji lista čekanja, ali se procenjuje da u Srbiji za transplantaciju srca trenutno ima oko 100 kandidata, od kojih je 10 prioritetnih", kaže, za „Novosti“, dr Danica Mihajlović, direktor Uprave za biomedicinu.
Prema preliminarnoj računici RFZO, sama transplantacija srca i troškovi godišnjeg lečenja pacijenata u Srbiji ne bi trebalo da premaše 35.000 evra.
"Sama operacija ne zahteva skup materijal. Najveći trošak kod transplantacije srca imamo za koronarografije. Kod tih pacijenata, biopsija srčanog mišića mora da se radi 30 puta godišnje, a to košta oko 20.000 evra."
U klinici u Gracu cena transplantacije srca je oko 70.000 evra, a sa bolničkim troškovima obično dostiže oko 100.000. Račun može da bude i par desetina hiljada evra veći, ako dođe do komplikacija.
Polovina izdrži tek deceniju
Sa presađenim srcem godinu dana preživi 90 odsto pacijenata. Pet godina posle transplantacije živi 75 odsto, a 10 godina 60 odsto njih. Tek svakog četvrtog transplantiranog tuđe srce posluži duže od dve decenije.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega