Uvozimo pasulj sa egzotičnih ostrva!
BEOGRAD - Verovali ili ne.
Srbija uvozi mazge i mule, surutku i žumanca, talog od vina i konjsku dlaku, ali i sušeni pasulj i boraniju sa Antigve i Barbude, a tost s Tajlanda!
U prvoj grupi neverovatnih uvoznih artikala su proizvodi za koje bi se mnogi iznenadili da ih uopšte neko uvozi. Međutim, trgovci su, kako pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku, odlučili da uvezu šest mula i mazgi, živih, iz Italije i Nemačke i plate ih 5.000 evra. Oko osam hiljada evra potrošeno je na uvoz konjske dlake i otpadaka od nje, poreklom iz Kine.
Surutka je kupljena za 4,7 miliona evra, a žumanca za 1,3 miliona evra, i to i sušena i živa. Belanca, na svu sreću, nisu nabavljana. Kupovane su i čekinje od divlje i pitome svinje i otpaci od njih, slonova kost, rogovi, kopita, nokti, kljunovi...
Ako je neko poklanjao cveće prošle godine, nije loše da zna da je oko 30.000 svežih karanfila stiglo sa okupiranih palestinskih teritorija, iz Etiopije, Kenije, Kine i Kolumbije. Vinopije bi mogle da se zapitaju gde je završilo 1,7 miliona tona makedonskog taloga od vina, plaćenog 215.000 evra.
Spretni domaći trgovci kupovali su robu od Južnog do Severnog pola. Grožđe je nabavljano u Južnoj Africi, Čileu, Indiji, Maroku, Namibiji, Peruu, Saudijskoj Arabiji, Iranu. Ljubitelji kafe trebalo bi da znaju da je ona dolazila i iz Vijetnama, Indije i Slovenije. Naočare za sunce kupovane su u Vijetnamu, Bangladešu, na Mauricijusu, a krastavci kornišoni opet u Vijetnamu, kao i u Indiji.
U trećoj grupi uvozničkih bisera je roba koja se uzgaja i kod nas. Ali jedemo krompir iz Albanije, Egipta, Izraela, a crni luk iz Meksika, Novog Zelanda, Perua, Egipta, Indije. Ako je verovati zvaničnim podacima, četiri tone pasulja i boranije stiglo je sa Antigve i Barbude, a 22 tone s Kajmanskih ostrva. A tu je i tost sa Tajlanda!?
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore