Građani vide da su stvari u pravosuđu krenule dobrim putem, da im je pravda bliža, kaže Vladimir Cvijan

BEOGRAD - Predsednik odbora Skupštine Srbije za zakonodavstvo i ustavna pitanja Vladimir Cvijan izjavio je da je, nakon napora koje je sadašnja vlada uložila u procesu reforme pravosuđa i borbe protiv korupcije, sasvim prirodno to što pravosuđe više nije prepreka procesu evrointegracija.

"Logično je da je EU dala pozitivnu ocenu trendova u reformi pravosuđa i da više u dobijanju datuma nije prepreka ni reforma pravosuđa niti borba protiv korupcije, tako da idemo dobrim putem", rekao je Cvijan na početku okruglog stola "Prvosuđe - reforma, monitoring, rezultati".

Prema njegovim rečima, građani vide da su stvari u pravosuđu krenule dobrim putem, da im je pravda bliža, i zato je plan vladajuće koalicije da nastavi da radi u ovom pravcu i dosadašnjim tempom.

Cvijan je podsetio da je u poslednjih deset meseci preduzeta živa zakonodavna aktivnost u procesu reforme pravosuđa, i da su neki od zakona u toj oblasti, poput "Marijinog zakona" kojim se reguliše borba protiv pedofilije, čak jednoglasno usvojeni u parlamentu."Na veliku podršku domaće i međunarodne javnosti naišlo je i to što su u praksu vraćena javna slušanja i rasprave o zakonima, i to što je Ministarstvo pravde pokazalo da ima sluha za sugestije javnosti", rekao je Cvijan.

Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević izjavila je da je, što se tiče stanje u pravosuđu, Srbija zaslužila da dobije datum za početak pregovora sa EU. "Treba prekinuti sa tom mantrom da ćemo dobiti datum onda kada budemo popravili pravosuđe. Naše pravosuđe je u dovoljno dobrom stanju, a to je ono što omogućava datum pregovora", rekla je Boljević na okruglom stolu u Tanjugovom Pres centru.

Ona smatra da je stanje pravosuđa u Srbiji čak bolje nego u nekim zemljama Evropske unije, ali da je reforma pravosuđa u Srbiji ipak tek na početku i da je to dug proces.

Kada je došlo do promene vlasti, rekla je Boljević, i građani i sudije i tužioci i ljudi zaposleni u pravosuđu su osećali ogromnu nadu da će se stvari promeniti na bolje jer je situacija u pravosuđu bila "frapantno loša" posle tri takozvane reformske godine."Svi istupi ministra pravde su bili takvi da bi praktično svako od nas i sudija i tužilaca mogao da ih potpiše jer je govorio ono što smo mislili. Po našem mišljenju je bilo neophodno da popišemo šta u odnosu na strategiju iz 2006. godine nije ostvareno i zašto i šta su te tri reformske godine donele od problema i zašto", navela je Boljević.

Pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović izrazio je očekivanje da će Nacionalna strategija za reformu pravosuđa za period od 2013. do 2018. godine i akcioni plan za njenu primenu biti završeni i dati na usvajanje krajem juna.

Backović je najavio da će, po usvajanju strategije, prvi normativni okviri koji će biti menjani ili usvajani na osnovu strategije zaživeti na jesen.