OPASNO: Đake napadaju bolesti pedesetogodišnjaka!
BEOGRAD - Poražavajući podaci o zdravlju osnovaca.
Čak 69 odsto osnovaca ima neku vrstu deformiteta kičme, a 18 odsto njih je prekomerno ili umereno gojazno, zbog čega mnogi pate od hipertenzije, povećanog holesterola u krvi, dijabetesa tipa dva...
Mladi nisu aktivni
Jelena Gligorijević, šef Ambulante za dijetetiku Kliničkog centra Srbije, upozorava da pubertetlije od 12 godina već u tom uzrastu obolevaju od bolesti od kojih su doskora patili samo pacijenti stariji od 50 godina.
- Ispitujući navike dece, utvrdili smo da dve trećine mališana najveći deo vremena provede sedeći, prvo u školi, a kasnije i kod kuće, uz računar i televizor. Tek 20 do 30 odsto njih bavi se nekim sportom - rekla je ona.
Najveći problem je, dodaje, to što su im dostupne grickalice, slatkiši, gazirani sokovi i ostala brza hrana, a utrošak kalorija putem fizičke aktivnosti je minimalan. Takav nezdrav način života uslovljava koštano-zglobna oboljenja - oboljenja kolena, skočnih zglobova, kukova i kičme - ali i psiho-socijalne probleme.
- Ovi simptomi ograničavaju dalju pokretljivost dece, aktivniji vršnjaci počinju da ih zadirkuju i ponižavaju, pa dolazi do pada samopouzdanja, što ostavlja posledice u daljem životu, pa više od 50 odsto dece ostaje gojazno i kasnije - rekla je Gligorijevićeva.
Finski model
Ona dodaje da možemo da se ugledamo na Finsku, koja je bila prva u Evropi po broju kardiovaskularnih oboljenja, zbog čega je napravila program koji podrazumeva da osnovci svakodnevno provode po sat i po baveći se sportom.
Nestručni nastavnici u školama
Doktor Duško Ilić, profesor biomehanike i motorne kontrole na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja, zalaže se da njegove kolege kroz nastavu fizičkog osnovce poduče pravilnoj ishrani, disanju, hodu i držanju tela. On navodi da zbog nepreciznog vežbanja, pogrešnog disanja ili menjanja tempa deci ostaju razni deformiteti.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore