Oni su vezani za poljoprivrednu proizvodnju, a predložena zakonska rešenja odnose se na gradsko građevinsko zemljište, koje ulazi u porez na imovinu, naveo je ministar finansija i privrede

BEOGRAD - Kokošinjci, štale i ambari neće biti oporezovani, što je banalizovanje stvari od strane opozicije, izjavio je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić tokom skupštinske rasprave o setu izmena poreskih zakona.

Dinkić je dodao da su štale, kokošinjci i ambari vezani za poljoprivrednu proizvodnju, a da se predložena zakonska rešenja odnose na gradsko građevinsko zemljište, koje ulazi u porez na imovinu i da nema potreba da se banalizuju neke stvari.

Da će se oporezivati te vrste objekata bila je jedna od zamerki opozicije u raspravi o izmenama šest poreskih zakona.

Poslanik Srpske napredne stranke Zoran Babić je, govoreći o predloženim zakonskim rešenjima i izlaganju ministra o stanju javnih finansija, kazao je da je obezbeđena likvidnost budžeta za narednih šet meseci i da se na računu budžeta nalazi skoro 1,3 milijardi dinara.

On je dodao da ni o kakvom bankrotu nema reči, ali da se u Srbiji i dalje se teško živi i da ima problema sa punjenjem budžeta.

Babić je istakao da je set izmena poreskih zakona iznuđen nešto manjim prihodom i docnjama u plaćanju iz ranijeg perioda, ocenivši da će one doneti određena olakšanja.

Poslanik URS Vladimir Ilić naveo je da niko ne spori da je ekonomska i finansijska situacija u Srbiji teška, gotovo dramatična, ali da je daleko od bankrota i dodao da, kako je i ministar rekao, Srbija ima obezbeđena sredstva za normalno finansiranje za narednih šest meseci.

Ono što je velika opasnost i ono na šta opravdano ukazuje Fiskalini savet da ćemo imati na srednji rok i na duži rok ozbiljnih problema ako se ne izvrše fiskalna prilagođavanja, naveo je Ilić i dodao da je set poreskih zakona reakcija i odgovor vlade na negativna kretanja u javnim finansijama.

Poslanik SPS Zoran Kasalović istakao je da se dobar deo izmena poreskih zakona odnosi se na pojednostavljenje poreske procedure na uštedu vremena I novca poreskim obveznicima.

SPS, kako je dodao, apsolutno prihvata izmene i dopune zakona koje se tiču smanjenja poreskog opterećenja zarada i povećanje neoporezivog dela zarada, što će doprineti smanjenju sive zone i crnog tržišta.

Kasalović je podvukao da Srbija nije pred bankrotom i da su javne finansije pod kontrolom, ukazavši da je neophodno ostavriti uštede tamo gde postoji visoka javna potrošnja, veliki birokratski troškovi, luksuz…

Poslanik PUPS-a Momo Čolaković je kazao da su izmene poreskih zakona neophodne i da treba da nadomeste nedostatak sredstva u budžetu, istakavši da se ne može štedeti na najsiromašnijima.

Čolaković je pozitivno ocenio zakonske izmene o penzijsko-invalidskom osiguranju, kojima će se popraviti situacija u PIO fondu.

Šef poslaničke grupe Zajedno za Srbiju Dušan Petrović rekao je da neće podržati prva dva zakona - o porezima na imovinu i dobit prvanih lica jer nije opravdano da država uskraćuje novac gradovima i opštinama.

Poslanik Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) Vladimir Majinković ocenio je da se setom izmena poreskih zakona uvodi finansijska disciplina, jača stabilnost PIO fonda, poreski moral malih i srednjih preduzeća i preduzetnika, kao i da se stvara povoljan ambijent za njihov razvoj.

On je apelovao na ministra finansija i druge, da zakoni od krucijalnog značaja za razvoj ekonomije obavezno idu na diskusiju na Socijalno - ekonomski savet i ukazao da će SPDS ići sa predlogom da se potpuno rastereti minimalna zarada.

Šef poslaničke grupe SPO-DHŠ Aleksandar Jugović ocenio je da su na drugi način mogle da se preduzmu mere kako bi se budžet efikansije punio i da izmene poreskih zakona stvaraju mnoge nedoumice.

Ove mere, prema Jugoviću, bile su nepotrebne, a možda je sve moglo da se reši rebalansom, dok bi porez na imovinu i kapital bogatih trebalo da bude osnova da se puni budžet.

Zamenik šefa poslaničke grupe Lige socijaldemokarta Vojvodine Dorđe Stojšić rekao je da zakonska rešenja nisu dobra za lokalne samouprave i da će njihovom primenom doći do manjka prihoda u lokalnom budžetu, što će stvoriti velike probleme.

Poslanik LDP Bojan Đurić je naveo da sredstvima koja trenutno ima Srbija može da izdrži, od prilike, još mesec, mesec i po dana, i da će onda doći u situaciju da bukvalno nema novca u budžetu za isplatu najvećih budžetskih davanja, kao što su plate, penzije.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Dejan Mihajlov je naveo da ta stranka traži da Vlada Srbije povuče predložene zakonske izmene imajući u vidu stanje u javnim finansijama.