Sahrani posmrtnih ostataka porodice Karađorđević u Crkvi Svetog Đorđa na Oplencu, pored pet hiljada građana, prisustvovalo više od 400 zvanica iz državnog vrha, diplomatije, kraljevskih porodica... Predsednik Tomislav Nikolić istakao da su njihovim povratkom otklonjene posledice strašnog greha
SAHRANA KARAĐORĐEVIĆA: S njihovim kovčezima u Srbiju je vraćeno jedinstvo naroda! Foto: Nemanja Pancic

TOPOLA - Karađorđevići najzad počivaju u svojoj zemlji.
Jučerašnjim upokojenjem kralja Petra Drugog, kraljica Aleksandre i Marije i kraljevića Andreja u Crkvi Svetog Đorđa na Oplencu sahranjeni su svi članovi te porodice koji su umrli u inostranstvu.

Državnoj sahrani njihovih posmrtnih ostataka, koji su od početka godine pojedinačno prebacivani u našu zemlju iz različitih mesta širom sveta, prisustvovalo je više od 400 zvanica iz vrha državne vlasti, predstavnici diplomatskog kora i kraljevskih porodica, verski velikodostojnici.

Kovčeg s posmrtnim ostacima kralja Petra Drugog Karađorđevića u porodičnu grobnicu su uneli pripadnici Garde Vojske Srbije, dok su kovčege ostalih Karađorđevića uneli članovi Udruženja „Kraljevina Srbija“. U kraljevskom mauzoleju vence su položili predsednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić i prestolonaslednik Aleksandar Drugi Karađorđević.

- Njihova sudbina je bila tesno povezana sa sudbinom celog naroda, ali i s nastankom moderne srpske države. Predugo je trajalo njihovo lutanje, njihovo izgnanstvo, jer su živeli i umirali na različitim krajevima sveta. Danas su ovde na Oplencu, među svojim Karađorđevićima i svojim Srbima - rekao je prestolonaslednik Aleksandar Drugi i naglasio da je ovo veliki, tužan, ali i srećan dan za njega kao Karađorđevog potomka.
Svetu liturgiju služio je patrijarh srpski Irinej sa sveštenstvom.

Otklonjena nepravda

- Danas smo svedoci otklanjanja velike nepravde. Živeli su život izgnanika, u siromaštvu, oskudici i nezasluženom poniženju. Bili su lišeni svih prava, a najveća nevolja i zlo je što im nije bilo povratka u vlastitu zemlju. Ali, ako im sudbina nije bila naklonjena da žive ovde, makar će im se ispuniti želja da počivaju zajedno sa svojim precima - rekao je patrijarh Irinej pred prisutnim narodom, koji je skandirao „Živeo kralj, hoćemo kralja!“.

Sve za jedinstvo

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je da su otklonjene posledice strašnog greha.
- Njega je počinio neko pre nas, ali danas činimo još jedan korak ka jedinstvu. S poslednjim Karađorđevićima donetim iz tuđe zemlje u kovčegu u Srbiju se vraća pomirenje. Mirne savesti stojim pred grobom srpskog velikana, spreman da doprinesem političkom pomirenju i jedinstvu našeg naroda - rekao je predsednik Nikolić.

Monarhisti izviždali Dačića i Tomu!

Kad je pred brojne poklonike monarhije stao premijer Srbije Ivica Dačić, počeli su da mu skandiraju „Ua, izdao si Kosovo!“. Vidno uznemiren, premijer i ministar unutrašnjih poslova nastavio je govor, u kojem je naglasio da mu je drago što je Vlada uspela da uradi ono što je bio njen zadatak. Ipak, razjarena masa bila je glasnija, tako da se Dačićev govor maltene nije ni čuo.
- Hoćemo kralja, uuua! - vikali su okupljeni, a ubrzo se za govornicom pojavio predsednik države Tomislav Nikolić, kome su takođe vikali:
- Uaaaaa, uaaaaa!
On je poštovaocima kralja podviknuo preteći prstom i podsetio na to gde se nalaze:
- Smirite se, pred crkvom smo! - rekao je Nikolić, a okupljeni građani su nastavili da skandiraju, doduše slabije.

Na Oplencu šest generacija

♦ Crkva Svetog Đorđa je zadužbina kralja Petra Prvog, izgrađena u periodu od 1910. do 1912.
♦ U crkvi ima 39 grobnih mesta, a na Oplencu je sahranjeno šest generacija Karađorđevića
♦ Posmrtni ostaci kralja Petra Drugog Karađorđevića u januaru su doneti u Beograd iz SAD, gde je umro 1970. godine
♦ Ekshumirani su i u Srbiju doneti i posmrtni ostaci njegove supruge i majke - Aleksandre i Marije, i mlađeg brata - princa Andreja
♦ Kraljica Aleksandra bila je prvobitno sahranjena u Grčkoj, kraljica Marija u Velikoj Britaniji, a princ Andrej u SAD