DVE DECENIJE HAGA: Srbima 1.000 godina, svima ostalima 200!
Haški tribunal danas je napunio 20. godinu osnovanja, a za to vreme uspeo je Srbima da izrekne čak 1.000 godina zatvora. U pritvorskoj jedinici trenutno se nalazi 21 Srbin koji čeka konačnu presudu, dok po evropskim zatvorima leži još njih 17. Pred Haškim tribunalom za ratne zločine ukupno je optuženo 161 osoba, a od toga su 110 Srbi! Ukupno 62 Srba osuđeno je na skoro hiljadu godina zatvora, a svi ostali na nešto više od 200 godina.
Meron zadovoljan
Uprkos činjenicama, predsednik Haškog tribunala Teodor Meron izjavio je da je Tribunal za 20 godina rada dao veliki doprinos globalnoj borbi protiv nekažnjivosti odgovornih za ratne zločine i uspostavljanju vladavine prava u bivšoj Jugoslaviji.
- Tribunal se suočavao s velikim izazovima. Sud je razjasnio međunarodno humanitarno pravo u širokom obimu značajnih pitanja i doprineo uspostavljanju novih proceduralnih pravila, koja obezbeđuju efikasna i pravična suđenja - naglasio je Meron.
Inače, Srbija je isporučila sve svoje optuženike, a statistički gledano, najviše u vreme vlade Vojislava Koštunice, koji se sada najviše protivi integraciji Srbije u EU.
Bolji uslovi za Srbe
U poređenju s prošlim vladama, međutim, sada je drastično povećana pomoć srpskim optuženicima u Hagu, a i posete zvaničnika češće su nego ranije. Savet bezbednosti UN osnovao je Tribunal 25. maja 1993. a predsednik suda Teodor Meron tu je odluku nazvao „istorijskom“, posle „50 godina neaktivnosti“ nakon Nirnberških procesa.
(S. M.)
Rasim Ljajić: Tribunal nije ispunio nijedan cilj
Potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić rekao je da nijedan od ciljeva zbog kojih je formiran Haški tribunal nije ispunjen ni 20 godina kasnije.
- Presude poput onih generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču pokazale su da svi zločini nisu kažnjeni ni procesuirani jer su u tim slučajevima zločini počinjeni, ali da oni nisu za njih krivi - naglasio je Ljajić.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore