NOĆNA MORA: Profesorima zbog ocena prete i đaci i roditelji
BEOGRAD - Pred kraj školske godine profesori su na udaru, a zbog ocena prete i učenici i roditelji.
Da bi se zaštitili od pritisaka i napada, iz Sindikata traže da profesori dobiju status službenog lica.
Ima učenika koji o ocenama brinu tokom cele godine, ipak, nije malo ni onih koji razmišljaju o uspehu u školi tek u maju. Profesori tvrde da su zbog toga izloženi velikom pritisku, kako od đaka, tako i od njihovih roditelja.
Zaposleni u školama tvrde da je pritisak ogroman a da je nervoza gotovo neizdrživa. Pred zbornicama sve duži red i đaka i roditelja, što zbog molbi da se odgovara za bolju ocenu, što zbog primedbe da detetovo znanje profesor nije dobro vrednovao.
"Izuzetno je teško biti ne samo direktor nego i profesor, nastavnik, jer su pritisci veliki počev od rodbine, prijatelja, funkcionera. Svi se u junu sete profesora, obrazovanja", kaže Dejan Nedić, predsednik Društva direktora Srbije.
Prema njegovim rečima, pritisak je takav da čak dolazi do verbalnih duela i sukoba.
Među đacima ima i onih koji gledaju samo svoja posla, ali i drugih koji vide šta se oko njih dešava. "Ne verujem da je tako, moji ne bi došli i da ih zovem", kaže jedan učenik.
"Ima toga uvek, ali to nije najbolje rešenje", navode đaci.
Novih prijava o drastičnom ugrožavanju ličnosti profesora još nema, kažu predstavnici sindikata, ali strah među prosvetnim radnicima postoji, i to kako tvrde - s pravom, podsećaju na nedavni napad kada je profesor poliven fekalijama i raniji slučaj pretučene profesorke u Sremskoj Mitrovici.
Pred kraj školske godine, najnasrtljiviji su, kažu, oni učenici kojima su i sami roditelji loš primer i koji tokom godine nisu sarađivali sa profesorima.
"Čak imate jednu zanimljivu pojavu, oni se hvale kako nikad nisu otišli na roditeljske sastanke, to smatraju nekom komparativnom prednosti u svom društvu. Ali ako se nađu u situaciji da njihovo dete ima neki problem, onda krivca za postupke njegovog deteta traže u nekom drugom, navodeći da je njegovo dete potpuno ispravno", kaže Miodrag Sokić iz Foruma beogradskih gimnazija.
Da bi se zaštitili od pritisaka i napada, iz Sindikata traže da profesori dobiju status službenog lica.
"Kada znate da je preko puta vas službeno lice, onda tih pritisaka nadam se neće smeti da bude, ovako je jako teško".
U Inspekciji podsećaju da je sve regulisano zakonom i da škole moraju imati pravilnik o ponašanju đaka, profesora i roditelja, problem je ako se to ne poštuje.
"Zahtev da profesori dobiju status službenog lica ne bi nista promenio ukoliko sam organizacija rada u školi nije u skladu sa propisima koje smo mi donele i koje su donele škole", kaže Velimir Tmušić, načelnik Republičke inspekcije Ministarstva prosvete.
U Inspekciji kažu da do sada nije stigla nijedna prijava zbog pritiska na profesore ali ima više primedbi učenika i roditelja na ocene. Nadležni podsećaju da je bolje, ukoliko neko misli da su mu povređena prava, da se žali pre zaključivanja ocene, nego posle.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega