Model zakona o registrovanim istopolnim zajednicama biće predstavljen na javnoj raspravi 4. juna, a za partnere koji žive u višegodišnjoj zajednici predviđa nasleđivanje stana, penzije, socijalne pomoći...

BEOGRAD - U Srbiji se priprema teren kako bi se partnerima istog pola, koji žive zajedno, omogućilo da pravno regulišu odnos. Među paragrafima zasad nema pitanja oko usvajanja i vaspitanja dece.

Model zakona bi istopolnim partnerima koji žive u višegodišnjoj zajednici omogućio da nasleđuju nekretnine, da u slučaju smrti uživaju penziju ili neku socijalnu pomoć dotadašnjeg partnera, da mogu jedni druge da posećuju u bolnici kao članovi najuže porodice. Uslov za to biće uvođenje u jedinstveni registar, koji bi vodili matičari.

Ovaj model pripremio je Centar za unapređenje pravnih studija, a kancelarija za ljudska i manjinska prava pozvala je na javnu raspravu i predstavnike Ministarstava pravde, rada, zapošljavanja i socijalne politike, kao i LGBT organizacije. Autori navode da "zakon nije uvertira ka izjednačavanju brakova".

Protivnici tvrde da će pažljivo pratiti da se među odredbama nešto ne "provuče".

- Ovo su samo moguća zakonska rešenja, čiji je cilj da se pravno reguliše status ljudi istog pola koji žive u zajednici. Videćemo hoće li odredbe moći da se "ugrade" u postojeći zakon ili će se doneti poseban, pa smo zato i pozvali ljude iz ministarstava. U svakom slučaju, nema prepreka da se ovakva rešenja donesu, jer ne potiru ono što piše u Ustavu - da je brak između muškarca i žene. - kaže Suzana Paunović, direktor Kancelarije za ljudska prava.

I Saša Gajin iz Centra za unapređenje pravnih studija tvrdi da se predloženim propisom samo poštuju odredbe drugih zakona koji zabranjuju bilo kakvu vrstu diskriminacije:

- Na primer, nezasposlenom partneru bilo bi omogućeno da preko drugog koji je u radnom odnosu dobije zdravstvenu knjižicu. Suština je da se pravno regulišu odnosi dva lica. A dok je Ustav ovakav, brakovi se ne mogu izjednačiti - kaže Gajin.