Iako je u našoj zemlji zabranjen uvoz i promet genetski modifikovane hrane, stručnjaci upozoravaju da su radnje pune artikala sa genetski izmenjenim sastojcima

BEOGRAD - Kad na ambalaži nije naznačeno da proizvod sadrži GMO, to automatski ne znači da ga zaista nema! Međunarodna organizacija za zaštitu okoline Grinpis objavila je studiju pod nazivom „Kako da izbegnete GM hranu“, u kojoj je detaljno navela načine, ali i spisak kompanija koje koriste genetski modifikovane sastojke za finalni proizvod.

Mnoge od njih uveliko posluju u našoj zemlji, a među proizvodima na njihovoj „crvenoj listi“ artikala koji u sebi sadrže tragove GMO nalaze se i oni koji se mogu kupiti u našim prodavnicama. Oni obuhvataju i hranu za decu, slane i pečene grickalice, supe, gazirane sokove, različite napitke, bombone i slatkiše.

Najveći brendovi

- „Crvena lista“ pokazuje da određeni proizvodi sadrže hranu nastalu genetskim inženjeringom ili da je ona zaražena GMO putem useva, najčešće iz kukuruza, soje, pamuka i repice. Najveći svetski brendovi proizvode kornfleks, slatkiše, gotova jela i napitke sa sadržajem kukuruznog slada, sojinog mleka ili lecitina koji su genetski modifikovani - piše u ovom dokumentu.

Iz Zelenih Srbije upozoravaju da, iako u Ministarstvu poljoprivrede tvrde da nijedan proizvod koji sadrži GMO ne može da se nađe na našem tržištu, to je i te kako moguće.
- Imate goveđe i svinjsko meso koje uvozimo iz Argentine, gde se životinje hrane GM sojinom sačmom, ali to nikog ne zanima. Srbija je zemlja koja je podložna propustima - zakoni o bezbednosti hrane i o GMO nisu dobri jer postoje slabe karike, a i podzakonski akti nisu dobro uređeni - naveo je poslanik Ivan Karić, koji se zalaže za Srbiju bez GMO.

Slab zakon

U Ministarstvu poljoprivrede su nam kratko rekli da kad je na deklaraciji naznačeno da proizvod sadrži GMO, on se odmah vraća i ne prelazi granicu naše zemlje, ali nam do zaključenja broja nisu odgovorili šta se dešava u slučaju da na deklaraciji ništa nije naznačeno, kao i da li se proveravaju pojedinačni sastojci koji ulaze u finalni proizvod.
gm-hrana-za-bebe-genetski-modifikovana-hrana-izemnjeni.jpg
Foto: Beta

Kazniti uvoznike!

Miladin Ševralić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu, kaže da je obaveza poljoprivredne inspekcije da na proizvodima koji su namenjeni za tržište van Evropske unije bude naznačeno da su na bazi GMO.
- Odgovornost za to što ulazi roba koja sadrži sirovine od GMO sa više od 0,9 odsto snosi proizvođač i uvoznik. Po zakonu iz 2009. godine, svi proizvodi koji sadrže preko 0,9 odsto GMO ne bi smeli da imaju pristup na teritoriju Srbije.
Druga je stvar da li naši državni organi savesno obavljaju svoju funkciju. I ta govedina iz Argentine... verovatno su životinje hranjene sojinom sačmom, ali inspekcija to mora da utvrdi - objasnio je Ševralić.

Šta izaziva GM hrana

♦ dijareju
♦ alergije
♦ pad imuniteta
♦ sterilitet
♦ otežan rad štitaste žlezde
♦ rak
♦ degenerativne promene kod potomaka
* istraživanja sprovedena na miševima